SON DAKİKA
Hava Durumu

Emekli Maaşı Temmuz Zammında Son Karar Ne Oldu? Son Dakika Açıklaması Emeklileri Memnun Edecek Mi?

Haber Giriş Tarihi: 24.06.2022 18:20
Haber Güncellenme Tarihi: 24.06.2022 17:56
https://gazetebanka.com/
Emekli Maaşı Temmuz Zammında Son Karar Ne Oldu? Son Dakika Açıklaması Emeklileri Memnun Edecek Mi?

Her yıl Ocak ve Temmuz ayında enflasyon oranına göre emekli maaş zammı uygulanıyor. Milyonlarca emeklinin gözü kulağı o haberdeydi. Konu üzerine son dakika açıklaması geldi. AK parti başkan vekili Numan Kurtulmuş müjde olarak yeniden zam oranını gündeme getirdi. Yüzde 40 İşaret Edildi!
Uzun bir süredir bu haberin detayları bekleniyordu. Numan Kurtulmuş tarafından yapılan açıklama süreci netleştirmeye yetti. Kurtulmuş: "Yüzde 40 oranında bir dokunuş gerçekleşecek" dedi. SSK ve Bağ-kur emeklileri için Haziran ayı enflasyon rakamları merak ediliyordu. Bu rakam üzerinden en düşük ve en yüksek emekli maaşı tahminleri oluşturuluyordu. Asgari Ücrete de Zam Uygulanacak!
Ak Parti Başkan Vekili ve milletvekili Numan Kurtulmuş Temmuz ayına işaret etti. "Amacımız vatandaşın gelirini yukarıya çekmektir. Temmuz ayında işçi emeklilerine zannediyorum ki %40'lık bir dokunuş gerçekleşecek. Aynı dokunuş asgari ücrette de uygulanacak" diyerek ekledi. Net Emekli ve Memur Zam Oranı Ne Olacak?


Türkiye İstatistik Kurumunun rakamlarına göre Mayıs ayı enflasyon verileri %35 oranını gösteriyor. Şu anda Haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanması bekleniyor. SSK ve Bağ-kur emeklileri için %35,64, memur ve memur emeklileri için ise %35 oranı net bir şekilde uygulanacak. Haziran Enflasyonu Sabit Kalırsa Ne Olur?
Haziran ayında tahmini olarak sabit kalan bir enflasyonla karşılaşılırsa Temmuz ayı zammı %35.64 oranında uygulanacak. Bu rakam bu göz önünde bulundurulduğunda en düşük ve en yüksek emekli maaşı da netleşecek. 2000 yıl öncesi SSK'lı emekli aylığı en düşük 4.467 TL olacak. Tahmini Temmuz Emekli Maaş Zammı
Emekli aylığı 2500 liraydı. 2000 sonrası Bağ-kur ve Tarım Bağ-kurluları için bir artış yaşanacak.
  • 2000 sonrası en düşük emekli aylığı 2 bin 769 TL
  • Bağ-kurlular için bu rakam 3 bin 254 TL
  • Tarım Bağ-kurluları için bu rakam 3 bin 068 TL olacak.
Temmuz Ayı Emekli Zam Oranı Ne Kadar Olacak?
Konu üzerine Mayıs ayı enflasyon verileri üzerinden en düşük emekli aylıkları belirlenirken net rakamlar ancak 4 Temmuz tarihinde belli olacak. Süreçte 4 aylık enflasyon rakamı %31,71 oldu. 5 aylık oran ancak Mayıs enflasyonunun açıklanması ile netleşmişti. Bu tutar %35,64 oldu. Tahminlere göre Haziran ayı enflasyon verisi açıklanırsa %36 ile 38 arasında bir rakam netleşmiş olacak. Bu durum memur maaşlarını da etkileyecek.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.