SON DAKİKA
Hava Durumu

Emekli ikramiyesi zamlanıyor! Emekliler ne kadar ödeme alacak! Bayram ikramiyesi ne zaman hesaba yatacak?

Haber Giriş Tarihi: 16.03.2022 16:32
Haber Güncellenme Tarihi: 16.03.2022 11:35
https://gazetebanka.com/
Emekli ikramiyesi zamlanıyor! Emekliler ne kadar ödeme alacak! Bayram ikramiyesi ne zaman hesaba yatacak?

Emeklilerin bayrama yakın ihtiyaçlarını karşılamasını destekleyecek ikramiye ödemeleri yaklaşıyor. Emeklilerin ikramiyelerinde yeni bir düzenleme yapılarak zamlı oranlarla Bayram öncesinde ödeme yapılmazsa bekleniyor. Her yıl Ramazan ve Kurban bayramında 2 kereye mahsus olarak emekli için ikramiye ödemesi sağlanıyor. Ramazan Bayramına sayılı günler kala emekli ikramiyelerine yönelik yapılacak ödemeler ve tutar üzerine merak edilmeye başlandı. Her yıl 1.100 TL olarak yatırılan ikramiye tutarında bu yıl artış bekleniyor.

Emeklilere yönelik olarak ödenen ikramiye tutarı ilk defa 2018 yılında gündeme gelmişti. 2001 yılına gelindiğinde ise ikramiye tutarı zamlanarak 1.100 TL'ye ulaştı. Bu yıl içerisinde emekli ikramiye tutarına yönelik yeni bir düzenleme yapılması bekleniyor. Konu üzerine 3 farklı formülün gündemde olduğu söyleniyor. Emeklilik İkramiyesinde İlk Formül: Enflasyon Oranı Etkisi Emekli bayram ikramiyesi için tasarlanan ilk formül yıl sonu enflasyon oranları üzerinden bir yeniliği kapsıyor. Oluşan 36.8’lik enflasyon oranı göz önünde bulundurularak emekli ikramiyelerinde yükseltme söz konusu olacak. Enflasyon oranı göz önünde bulundurularak ikramiye artışı yapılırsa Ramazan Bayramı öncesinde yatırılacak ikramiye tutarı 1.504 TL olacak. Emeklilik İkramiyesi İkinci Formül: Yeniden Değerlendirme Oranı

Emeklilikte konuşulan ikinci ikramiye formülü ise vergi uygulamalarındaki artışın yeniden değerlendirilmesi olacak. Bu kapsamda yüzde 36.2’lik artış emekli ikramiyelerine yansıyacak. Yapılacak yeniden değerlendirme sonrasında ortaya çıkan rakam emekli ikramiyesine yansıtılırsa Ramazan Bayramı öncesinde alınacak ikramiye tutarı 1.498 TL olacak. Emeklilik İkramiyesi 3. Formül: Asgari Tutar Artışı Emekli ikramiyesi için konuşulan son formül ise yılbaşında asgari ücret tutarına yansıtılan yüzde 50’lik farkın emekli ikramiyelerine de yansıtılması olacak. Böyle bir durumda asgari ücrette uygulanan zammın ikramiyeye uygulanması neticesinde Ramazan Bayramı öncesinde verilecek emeklilik ikramiyesi 1.650 TL'ye yükselecek. Emeklilik İkramiyesi Ne Zaman Yatırılacak? Emeklilere yönelik Ramazan Bayramı öncesinde yatırılması planlanan bayram ikramiyesi 2 Mayıs tarihinde başlayacak. Emeklinin TC kimlik numarasının son hanesine göre yatırılacak ikramiyeler Nisan ayının sonuna doğru tek tek yatırılmaya başlanacak.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.