SON DAKİKA
Hava Durumu

Elektrikli otomobiller ile benzinli ve dizel araçların savaşı başladı! Hangi aracın deposu, kaç TL'ye dolar? Elektrikli araçları şarj etmek, akaryakıt fiyatlarına göre daha mı uygun?

Haber Giriş Tarihi: 28.09.2022 14:55
Haber Güncellenme Tarihi: 28.09.2022 13:57
https://gazetebanka.com/
Elektrikli otomobiller ile benzinli ve dizel araçların savaşı başladı! Hangi aracın deposu, kaç TL'ye dolar? Elektrikli araçları şarj etmek, akaryakıt fiyatlarına göre daha mı uygun?

Giderek değişen ve dönüştüren teknolojik imkanlar, otomotiv sektöründe de farklılıkların ortaya çıkmasını sağladı. Devam eden çip krizi ve ülkelerin karbon emisyonunu azaltma yönünde almış oldukları kararların yanı sıra gelişen dünya şartları çerçevesinde üretim ayaklarını değiştiren araç üretici firmalar, tercihlerini elektrikli otomobillerden yana kullanmaya başladılar.

Elektrikli otomobillerin hem çevreye zararlarının olmayışı hem de uzun vadede daha ekonomik oluşları, üretici firmalar ile birlikte tüketicilerin de rotalarının değişmesini sağladı. İlk etapta yüksek fiyatları ile kendilerine temkinli yaklaşılmasına sebep olan elektrikli otomobiller, özellikle şubat ayının sonunda başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşı ile rekor seviyelere ulaşan akaryakıt fiyatlarından sonra uzun vadede tamamen bir yatırım aracı olarak değerlendirilmeye başlandılar. Bu kapsamda bütçeleri çerçevesinde yakın veya daha ileri vadede elektrikli araç sahibi olmanın planlarını yapan tüketiciler, farklı araç modellerinin aylık maliyetlerini araştırmaya başladılar.

Tüketicilerin merak ettikleri aylık elektrik, LPG ve akaryakıt maliyetleri, sektör kapsamında araştırmalar yapan kişiler tarafından hesaplandı. Yapılan hesapların sonucunda ise bir elektrikli otomobilin, diğer araç modellerine göre çok daha az maliyette olduğu sonucuna ulaşıldı. DİZEL- BENZİNLİ- LPG’Lİ ARAÇLARDA AYLIK YAKIT MALİYETİ HESABI Benzinli, dizel ve LPG’li araçların aylık yakıt maliyetleri, son dönemlerde akaryakıt ürünlerine ve LPG’ye yansıtılan zamlardan sonra üst seviyelere ulaştı. Her ne kadar son haftalarda sabit fiyatlardan satışa sunuluyor olsalar da giderek ağırlaşan ekonomik şartlar karşısında bir daha zamlanmayacakları yönünde bir garanti sunulamayan akaryakıt ürünleri ve LPG, tüketicilerin bütçelerini resmen sıfırladı.

Yapılan hesaplara göre şehir sınırları içerisinde 100 kilometrede ortalama olarak 8,5 litre yakan bir aracın aylık benzin masrafının 2 bin 242 TL’ye, 100 kilometrede ortalama olarak 6 litre yakan dizel bir aracın aylık yakıt masrafının ise 2 bin 76 TL’ye ulaştığı bilgileri kaydedildi. Aynı kilometrede ortalama olarak 10 litre tüketen LPG’li bir aracın aylık yakıt masrafı ise bin 642 TL olarak hesaplandı. ELEKTRİKLİ OTOMOBİL AYDA NE KADAR ENERJİ TÜKETİR?

Benzinli, dizel ve LPG’li araçlara ilişkin yürütülen yakıt maliyeti çalışmasından sonra elektrikli otomobiller için de benzer bir çalışma yürütüldü. Yapılan hesaplara göre bir elektrikli otomobilin 100 kilometrede ortalama olarak 18 kWh’lık enerji harcadığı bilgisine ulaşıldı. Aynı elektrikli otomobilin günde ortalama 50 kilometre yol katettiği düşünüldüğünde, aylık elektrik tüketiminin 270 kWh’a ulaştığına dikkat çekildi. ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLERDE AYLIK ENERJİ MASRAFI Ayda ortalama olarak 270 kWh’lık enerji tükettiği varsayılan bir elektrikli otomobil için aylık enerji maliyeti hesaplandı. İş yeri dolumu, ev dolumu ve hızlı şarj istasyonu dolumu olmak üzere 3 farklı başlık altında hesaplanan aylık maliyetler şu şekilde sıralandı:
  • Ev dolumu: 702 TL (1 kWh= 2,6 TL)
  • İş yeri dolumu: Bin 215 TL (1 kWh= 4,07 TL)
  • Hızlı şarj istasyonu dolumu: 2 bin 295 TL (1 kWh= 8,5 TL)
GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.