SON DAKİKA
Hava Durumu

Elektrik maliyetlerine müdahale yetkisi geliyor! EPDK yetki sınırları genişliyor! Yeni düzenleme kapsamında ne yer alıyor?

Haber Giriş Tarihi: 09.03.2022 13:12
Haber Güncellenme Tarihi: 09.03.2022 13:12
https://gazetebanka.com/
Elektrik maliyetlerine müdahale yetkisi geliyor! EPDK yetki sınırları genişliyor! Yeni düzenleme kapsamında ne yer alıyor?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından elektrik faturalarına yönelik yeni bir paylaşım yapıldı. Önümüzdeki süreçte EPDK Kurumunun elektrik alımına yönelik yetki sınırları genişletildi. Bundan sonraki süreç için elektrik alım fiyatına yönelik kurum tarafından süreç yönlendirilebilecek. Yapılan müdahaleler sonrasında fiyatlarda artış talebinde bulunabilecek. Yeni Düzenleme Tasarısı Taslak Halinde! Açıklanan yeni haber ile yapılmaya başlanacak uygulamanın henüz çalışmaları devam ediyor. Tamamlanmamış olan yeni düzenleme TBMM'ye sunulduğunda kabul edildiği anda resmi gazetede açıklanacak. Yeni düzenlemede sunulacak yetkinin sınırları konusunda belirli bir açıklama da yapıldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu yetki sunulduğu anda enerji fiyatlarına yönelik maliyetlerde değişikliğe gidebilecek. EPDK 6 Aylık Sınırlı Yetki Alacak!

EPDK tarafından kamuoyuna duyurulan bu yeni düzenleme ile Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. kontrolü ile işletimde bulunan enerji borsasındaki fiyatların maliyetlerine yön verilebilecek. Bu konuda EPDK sınırlı bir yetkiye sahip olacak. Tasarı seviyesinde bulunan bu yeni ayrıcalık meclisten geçtiği ve kanunsal hale geldiği anda EPDK 6 aylık süreci kapsayacak şekilde yetki alabilecek. Yeni Tasarının Detayları EPDK’ya sunulan elektrik fiyatlarına müdahale etme ayrıcalığı ile talep artışı görülen yakıt kaynaklarına yönelik olarak yeni bir tavan fiyat uygulaması gündeme gelecek. Doğalgaz fiyatlarında görülen artışın yanı sıra üretimde maliyeti düşürülmüş ve talepte artış görülen ithal veya yerli kömür, hidroelektrik kaynaklar, jeotermal kaynaklar, rüzgar ve güneş gibi enerji sağlayan kaynaklar için elektrik üretimi yapılan bölgelere yönelik tavan fiyat uygulaması yapılmaya başlanacak. "Bu Yetki Serbest Piyasaya Açık Hamle" Konu üzerine Enerji Ticaret Derneği Başkanı bu durumun serbest piyasaya yönelik bir hamle olduğunu ifade etti. Başkan Burak Kuyan EPDK’ya sunulacak bu yetki için serbest piyasaya müdahalede bulunmadan fiyatlara yönelik farklı bir çözüm de bulunabileceğini söyledi. Kuyan’a göre yapılan bu müdahaleler ileride farklı problemlerin oluşmasına neden olabilecek. Özellikle arz açığı yeniden gündeme gelebilecek.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.