SON DAKİKA
Hava Durumu

Elektrik faturasının yüksek gelmesinden endişe duyanlar dikkat! Bu yöntemler ile fatura bedelleriniz düşecek!

Haber Giriş Tarihi: 31.10.2022 10:45
Haber Güncellenme Tarihi: 31.10.2022 10:45
https://gazetebanka.com/
Elektrik faturasının yüksek gelmesinden endişe duyanlar dikkat! Bu yöntemler ile fatura bedelleriniz düşecek!

2021 yılının son çeyreğinde para piyasalarında ve altın piyasasında ortaya çıkan yukarı yönlü hareketler, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın doğrudan piyasa müdahalelerine rağmen hız kesmeden devam etti. Aralık ayının ortasına gelindiğinde tarihi seviyelere ulaşan döviz kurları ile altın fiyatları, o dönem içerisinde satışa sunulan hizmetlerin ve diğer hizmet kalemlerinin yüksek oranlarda zamlanmalarına sebep oldu. Bu durum, sabit maaşlı vatandaşların bütçeleri üzerinde deprem etkisi yarattı.

Aralık ayının ortasında açıklanan yeni ekonomik model kararı ile birlikte tek gecede sert gerilemeleri sağlanan döviz kurları ve altın fiyatları, 2022 yılına girilmesi ile birlikte mevcut zamların geri alınacağı konusunda vatandaşları umutlandırdı. Ancak sanılanın aksine piyasaların ocak ayı itibari ile tekrar karışması, indirim haberleri yerine yeni zam haberlerinin duyurulmasına sebep oldu. Zam haberleri ile gündeme gelen sektörlerin başında ise enerji sektörü geldi.

Ocak ayının başı itibari ile yüksek oranlı zamlar ile vatandaşlara duyurulan elektrik ve doğalgaz tüketim bedelleri, şubat ayının sonunda resmen başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşının etkisi ile daha da tırmandı. Son olarak 1 Eylül tarihinde zamlı tarifeleri ile açıklanan enerji tüketim bedelleri, kış aylarına yaklaşıldığı şu günlerde vatandaşları derin bir düşünce durumunun içerisine doğru sürükledi. Geçim derdinde olan vatandaşlar fatura bedellerini düşürebilmek adına hane içerisinde tasarruf planları geliştirmeye başladı. Uzmanlar, bu konuda vatandaşlara ufak tüyolar verdi. ELEKTRİK TÜKETİMİNDE SAAT DETAYI!

Yeni düzenleme ile birlikte hanelerde elektrik tüketimi, günün üç farklı zaman dilimi çerçevesinde ücretlendirilmeye başlandı. Buna göre 06:00- 17:00 saatleri arası gündüz dönemi ortalama fiyat, 17:00- 22:00 saatleri arası puant dönemi en pahalı fiyat ve 22:00- 06:00 saatleri arası ise ucuz fiyatlandırmanın yapıldığı üçüncü dönem olarak adlandırılıyor. ELEKTRİK FATURASINI DÜŞÜREN DİĞER YÖNTEMLER Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre elektrik faturası tutarlarını düşürebilmek adına şu yöntemleri uygulamak gerekiyor:
  • Çamaşır ve bulaşık makinelerini, dolu olarak ve düşük sıcaklıkta çalıştırın.
  • Buzdolabı ayarınızı değiştirin. (Derin dondurucu -18 derece, buzdolabı 4-5 derece.)
  • Fişleri prizlerden çekin.
  • Kapıları kapalı tutun.
  • Fırın çalışırken kapağını olabildiğince az açın.
GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.