SON DAKİKA
Hava Durumu

Elektrik faturaları ucuzlayacak! Güneş panelleri ile elektrik üretiminde sınır yükseltildi! Kullanılamayan alanlar değerlendirilebilecek!

Haber Giriş Tarihi: 14.03.2022 21:01
Haber Güncellenme Tarihi: 14.03.2022 15:43
https://gazetebanka.com/
Elektrik faturaları ucuzlayacak! Güneş panelleri ile elektrik üretiminde sınır yükseltildi! Kullanılamayan alanlar değerlendirilebilecek!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından güneşten elde edilen enerji ile elektrik üretimine yönelik yeni bir açıklama yapıldı. 10 Mart tarihinde yapılan toplantı sonrasında yapılan yeni düzenlemenin detayları kamuoyu ile paylaşıldı. Özellikle apartman ve site alanlarında güneşten elde edilen elektrik üretiminde sunulan kapasite sınırı 10 kw'den 25 kw'ye yükseltildi. Güneş Enerjisinden Elde Edilen Elektrik Belirli Alanlarda Artırıldı! Yapılan bu düzenleme ile birlikte kurulumu sağlanan alan eğer elveriyorsa birden fazla sayaca bağlı olarak kullanım sağlanabilecek. Güneş enerjisinden yatırım elde etmek için sayaca bağlanan elektrik sınırı 25 kw'ye çıkarılarak belirlenmiş üst sınır limitine ulaşıldı.

10 Mart tarihinde belli olan konunun ayrıntıları resmi gazetede yayınlandı. Yapılan bu revize işleminde site alanları ve apartmanlar başta olmak üzere villa, cami ve çiftlikler yararlanabilecek. Özellikle ticari olmayan alanlara yönelik yapılan yenilik güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisleri için kullanılabilecek. Güneş Enerjisinden Elde Edilen Kâr Artırılacak!

Ticari anlamda Güneş enerjisini yatırıma çevirebilme süreci için teşvikler devam ediyor. Alınan karar ile bireysel elektrik tüketim kapasitesi arttırılmış oldu. İhtiyaç dışında kalan elektrik şebekesi ile entegre edebilme fırsatı sunuldu.

2022 Şubat ayında Güneş Enerjisi Derneği Rüzgar enerjisine yönelik yapılacak yatırımlardaki gümrük vergisi ve KDV istisnası muaf tutulmuştu. Kapsamlar genişletilmiş lisanssız faaliyet gösteren yatırımların 4 bölge ile desteklenmesi sağlanmıştı. Üst üste yapılacak indirimlerin habercisiydi. Bu Karar Daha Geniş Alanlar için Fırsat Olacak! EPDK tarafından alınan karar sonrasında güneş enerjisine yönelik üretimin daha da artırılması hedefleniyor. Enerji Yatırımcıları Derneği Başkanı Cem Özkök konu üzerine: “Olumlu bir karar olduğuna inanıyoruz. Güneş enerjisi fırsatından yararlanabilmek için daha çok alanı bulunan fakat yararlanamayan kişiler için bu bir fırsat olacak. Ülkemizde güneş enerjisinin aracılığı ile elektrik üretimi de bu uygulama ile artış gösterecek” yorumunda bulundu. Vatandaşa Maliyeti Ne Olacak? Düzenleme yapılmadan önce 10 kw'lik alan için yaklaşık 150 bin TL ödeme yapılması gerekiyordu. Yenilenerek artış gösteren 25 kw'lik alan için bu tutar 300 bin TL'yi buluyor. Oluşan bu rakamlar Güneş Enerjisi Endüstri Derneği yetkilileri tarafından farklı bir alternatif ile aşılması düşünüldü. Şuan bankalar tarafından sunulan tüketici kredileri bu maliyeti karşılayamayacağı belirten yetkililer, uzun vadeli Mortgage sistemine benzeyen bir kredi sürecinin başlatılması gerektiği yorumunda bulundu.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.