SON DAKİKA
Hava Durumu

Ek Göstergede Fayda Sağlayacak Detaylar Gün Yüzüne Çıktı! EYT ile Emekli Olacakların İkramiyeleri Ne Kadar Olacak?

Haber Giriş Tarihi: 24.06.2022 23:01
Haber Güncellenme Tarihi: 24.06.2022 18:45
https://gazetebanka.com/
Ek Göstergede Fayda Sağlayacak Detaylar Gün Yüzüne Çıktı! EYT ile Emekli Olacakların İkramiyeleri Ne Kadar Olacak?

Cumhurbaşkanlığı tarafından tüm memur kademelerine 3600 ek gösterge uygulanacağı müjdelendi. Bu durumda ek gösterge kapsamında ikramiyeler ne kadar olacak? Hangi dönemde emeklilik müracaatı yapılırsa daha avantajlı olabilir? Ek göstergenin memur maaşına yansıyışı nasıl olacak? Yeni Emeklinin Hakları Nelerdir?
Temmuz ayında emekliliği başlayacak olan bir kişinin müracaat etmesi halinde Temmuz ayında artacak maaş zammını alması mümkündür. Bunun ile birlikte kıdem tazminatının Temmuz ayında artacağı göz önünde bulundurulduğunda tazminatta tavan tutar yüksek seviyeden alınabilecek. 30 Yıllık Polis Memuru Ek Göstergeden Yararlanacak mı?
Polis memurlarında da durum farklı değildi. Ek gösterge kapsamında sunulan faydadan 30 yıllık bir polis memuruda faydalanabilecek. Bunun için lisans düzeyinin altıda kabul ediliyor. Detaylar netleştirildiğinde ek göstergeye göre 1600'e çıkarılacak ve maaş ile emekli ikramiyesi de bu sayede artacak. Emekliliği Gelen Öğretmen Zamdan Yararlanacak mi?
Öğretmen olup emeklilik süreci gelen bir kişi zorunlu olarak emeklilik sürecinde belirli tarihte zamdan yararlanacak. 15 Ocak 2023 tarihi öncesinde eğer emekli olursa yasa tasarısı meclisten geçmeden işlem gerçekleşir. Bu da mevcutta bulunan göstergeye göre emekli ikramiyesi almayı ancak zamlı tutarlar üzerinden emekli olabilmeyi sağlayacak. GSS Prim Borcuna Af Gelecek!


Çıkacak yeni tasarı ile sosyal güvenlik kurumuna ait olan GSS prim borçlarının bir kısmı silinecek. Genel af yasası kapsamında 31 Aralık tarihine kadar borçların yapılandırması yapılabilecek. Eğer borç tutarı 5 bin TL'nin altındaysa tamamen silinecek 5 bin TL'nin üzerindeyse %50'si peşin ödenecek gerisi taksitlendirilebilecek. 30 Yıllık Memur Ne Alacak?
Yeni tasarımda ek gösterge kapsamında 3600'e çıktığı anda 30 yıllık memuriyeti bulunan bir kişinin emekli aylığı 1.234 TL ile 1.391 TL arasında yükselecek. Emekli ikramiyelerinde artış 44.500 ile 50.150 TL arasında değişecek. 3600 Ek Gösterge Emekli Aylığı ve İkramiyeye Nasıl Yansıyacak?
Birinci dereceye ulaşmış olan bir ek göstergeli sağlık çalışanı, din görevlisi ya da öğretmenin emekli aylığı 6 bin 861 TL'ye çıkacak. İkramiye tutarı ise 247 bin 408 TL'yi bulacak. Bu durumda ikramiyeler ve emekli aylığı %22 oranında artış almış olacak. EYT'de Kademeli Model Benimsenecek!
Erken emeklilik sürecinde prim şartını tamamlayıp belirli yılı dolduranlar ancak yaşa takılanlar bulunuyor. Bunlar için de bir çalışma yapılıyor. EYT ile ilgili çalışmalar önümüzdeki günlerde netleşecek. Tekniksel açıdan bir yol haritası izleniyor. Kademeli bir model arayışı benimseniyor. Öncelikle kimlerin bu faydadan yararlanabileceği tespit edilecek. Ardından emekliliğin net şartları belli olacak. Bu formüller arasında Avrupa modeli adı verilen maaş kısıtıyla emeklilik konuşuluyor. Ardından mali boyut net olarak çıkarılacak. Emeklilikte yaşa takılanların net sayısı belirlenecek ve bu bunun üzerinden rakam oluşturulacak. Uygulamanın net usulü ortaya konduktan sonra tasarı son olarak meclise sunulacak.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.