SON DAKİKA
Hava Durumu

E-ticaret sitelerine destek tutarı belli oldu: Resmi Gazete yardım tutarı paylaşıldı

Haber Giriş Tarihi: 25.08.2022 22:34
Haber Güncellenme Tarihi: 25.08.2022 16:01
https://gazetebanka.com/
E-ticaret sitelerine destek tutarı belli oldu: Resmi Gazete yardım tutarı paylaşıldı

Cumhurbaşkanlığı tarafından Resmi Gazetede yayınlanan habere göre e-ihracat destekleri kapsamında yeni bir karar alındı. Güncellenen yeni karar ile beraber e-ticaret sitelerine verilecek olan destek tutarı açıklandı.

Türkiye e-ihracat platformuna yönelik oluşan giderler Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu tarafından sağlanacak destekle beraber güçlendirilecek. Daha çok şirketlerin e-ihracat alanında gelişim sağlamalarını destekleyecek özel bir alan oluşturuluyor. RESMİ GAZETE YAYINLANAN E-İHRACAT DESTEK TUTARLARI E-ticaret siteleri ve pazar yerleri için özel bir strateji planı oluşturmasını destekleyecek. Satın alım aşamasında e-ticaret odaklı rapor giderleri belirli kademeye göre desteklenecek. Yapılan Resmi Gazete açıklamasında şu rakamlar ön plana çıkıyordu:
  • E-ticaret odaklı rapor giderlerinde %50 ve 1.5 milyon TL'ye kadar destek verilecek.
  • Dijital pazar yeri tanıtımları için tüm giderler 3 yıl süreli ve %50 oranında desteklenecek
  • Şirketlerin içinde bulundukları kademelere göre yıllık 7,5 milyon TL destek sunulacak
  • E-ticaret siteleri için bu destek tutarı yıllık 15 milyon TL'yi buluyor.
  • E-ticaret konsorsiyumları için ise bu rakam yıllık 25 milyon TL'yi geçmeyecek şekilde destek verilecek.
E-İHRACAT KONSORSİYUMLARI, E-TİCARET SİTELERİ VE PAZAR ALANLARINA DESTEK TUTARI Açıklanan haberde e-ihracat tanıtım desteğine yönelik giderler için %50 oranında destek sunulacağı söyleniyordu. Bu her ülke için 3 yıl süreyi kapsayacak. Destek tutarı B2B platformları için yıllık 4 milyon TL'yi bulacak.

E-ihracat konsorsiyumları için ise 15 milyon TL, perakende e-ticaret siteleri için yıllık 25 milyon TL, pazar alanları için ise yıllık 30 milyon TL ile sınırlandırılmış bir destek paketi sunulacak. 6 FARKLI PAZAR YERİ 3 YIL SÜREYLE DESTEKLENECEK!

Sipariş karşılama hizmeti ya da depo kira desteği kapsamında şirketlerin kademelerine göre yıllık 7,5 milyon TL'lik bir avantaj sunulacak. E-ticaret siteleri ve e-ihracat konsorsiyumları için ise yapılan yardım 25 milyon TL'yi geçemeyecek.

Yurt dışında faaliyette bulunan pazar yeri entegrasyon desteği ise 6 farklı pazar yerinin entegrasyonu için planlandı. En fazla %50 oranında ve 3 yıl süreyle 200 bin TL'ye kadar destek verilecek. E-TİCARET SİTELERİ VE PAZAR YERLERİ BAŞVURU YAPABİLECEK! Açıklanan karar kapsamında pazar yeri perakende ve e-ticaret siteleri destek başvurusunda bulunabilecek. Her yıl belirlenen destek tutarı TÜFE ve Yİ ÜFE verilerinin yarısı olacak şekilde güncelleniyor.

Alınan bu kararın yürürlüğe girilebilmesi için Türkiye İhracatçılar Meclisinin ihracat desteklerine yönelik yıllık en fazla 30 milyon TL'ye kadar destek sağlanacak.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.