SON DAKİKA
Hava Durumu

Dünyaca ünlü yatırım bankasından endişe veren dolar tahmini Bu durum ekonomik kriz ile sonuçlanabilir!

Haber Giriş Tarihi: 27.09.2022 14:42
Haber Güncellenme Tarihi: 27.09.2022 14:01
https://gazetebanka.com/
Dünyaca ünlü yatırım bankasından endişe veren dolar tahmini Bu durum ekonomik kriz ile sonuçlanabilir!

2021 yılının eylül ayında yükseliş trendine giren dolar kuru, o dönem içerisinde Merkez Bankası’nı harekete geçirmiş ve Merkez Bankası TL’nin değer kaybını önleyebilmek amacı ile piyasalara faiz indirimi yolu ile direkt olarak müdahale etmişti. Yapılan müdahaleler aralık ayına kadar devamlılığını sürdürürken dolar kuru müdahalelere tepki vermemiş ve aralık ayının ortasında 18,36 TL’lik tarihi rekora imza atmıştı.

Dolar kurunda gözlenen yukarı yönlü hareketlerin aralık ayının ortasında yeni rekorların kayda geçmesine sebep olması, diğer döviz kurlarının ve altın fiyatlarının da tarihi seviyelere ulaşmasına yol açtı. Hem döviz kurlarında hem de altın fiyatlarında gözlenen rekor seviyeler, gündelik hayat akışı içerisinde satışa sunulan hizmetlere ve hizmet ürünlerine yüksek oranlarda zamların yapılmasına sebep oldu.

Hayat şartlarının kısa bir süre içerisinde değişmiş olması karşısında nakit ihtiyacı artan vatandaşlar, aralık ayının ortasın açıklanan yeni ekonomik model kararı ile bir nebze olsun rahatlamış olsalar da ocak ayına girilmesi ile birlikte ekonomi piyasalarında yukarı yönlü hareketler tekrar gündeme gelmeye başladı.

Yeni dönemin başlaması ile birlikte Türkiye’yi ve diğer dünya ülkelerini etkisi altına alan yüksek enflasyon, Amerika’nın para politikalarında sıkılaşmaya gitmesine sebep oldu. Sene başından bu yana faiz artırımı kararları ile gündeme gelen FED, bu ay da 75 baz puanlık faiz artışına işaret etti.

Bu ay ki ABD enflasyonunun beklentilerin üzerinde açıklanması ve hemen akabinde gelen FED faiz artırımı kararı, dolar kurunun agresif bir çıkış yakalamasına sebep oldu. Yukarı yönlü hareketleri hızlanan ve aralık ayı rekorunu tazeleyen dolar kuru, küresel çapta da büyük problemlerin yaşanmasına yol açtı.

Dolar kurunun hızlı yükselişine bağlı olarak diğer varlıkların da olumsuz etkilenmesi, yatırımcıları, potansiyel yatırımcıları ve hayat pahalılığından şikayet eden diğer tüketicileri endişelendirmeye başladı.

Ekonomi piyasalarında gözlenen tüm bu olumsuz gelişmelerin ardından yeni bir açıklamada bulunan dünyaca ünlü yatırım bankası Morgan Stanley, önemli noktalara dikkat çekti. Yatırım bankasının yeni değerlendirmeleri, piyasalarda endişenin hâkim olmasına sebep oldu. EURO KURUNDA 20 YILIN ARDINDAN EN DÜŞÜK SEVİYE!

Son dönemlerde FED tarafından açıklanan faiz artırımı kararları, dolar kurunun agresif bir çıkış yakalamasına sebep oldu. Yeni rekorlara imza atan dolar kuru, 20 yıllık aranın ardından euro kurunun önüne geçti. Euro kuru 2022 yılından bu yana dolar kuru karşısında en düşük seviye ile kayda geçti. Sterlin kuru ise yine kendi tarihinde dolar karşısında en büyük kaybını yaşadı.

Açıklanan verilere göre dolar endeksi sene başından bu yana yüzde 19 yükseldi. Bu durum karşısında ABD borsaları ise yüzde 23 oranında gerileme kaydetti. YATIRIM BANKASINDAN KORKUTAN YORUM! Dünyaca ünlü yatırım bankası Morgan Stanley, ekonomi piyasalarına ilişkin yeni değerlendirmelerde bulundu. Kıdemli Stratejist Michael Wilson, 2008 yılında yaşanan küresel finansal krize, 2021 yılında yaşanan borç krizine ve 2000 yılında teknoloji hisselerinde yaşanan dot-com balonuna göndermede bulunarak şu ifadeleri kullandı: “Tarihe bakıldığında dolar kurunda gözlenen yükselişler genel ekonomik krizler ile sonuçlandı.” “YÜZDE 10 DÜŞEBİLİR!” Dolarda kayda geçen yükseliş ile birlikte ABD’li şirketlerin uluslararası satışları büyük darbe aldı. Yatırım bankası dolar endeksi hakkında yapmış olduğu değerlendirmede, yaşanan her yüzde 1’lik değişimin, karlılık oranına yüzde 0,5 oranında olumsuz olarak etki ettiğini bildirdi. Ayrıca banka yetkilisi, son çeyrek bilançolarının yüzde 10 oranında gerileyebileceğini de belirtti.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.