SON DAKİKA
Hava Durumu

Dolar kuru beklenmeyen seviyeye ulaşacak! Ekonomistler ileriye yönelik dolar tahmininde bulundu! Dolar 24 TL'yi bulabilir!

Haber Giriş Tarihi: 14.03.2022 15:07
Haber Güncellenme Tarihi: 14.03.2022 14:10
https://gazetebanka.com/
Dolar kuru beklenmeyen seviyeye ulaşacak! Ekonomistler ileriye yönelik dolar tahmininde bulundu! Dolar 24 TL'yi bulabilir!

Döviz kuruna yönelik yaşanan artışlar ekonomistlerin hedefinde ileriye dönük olarak oluşan manzarada doların yükselişi üzerine tahminler öne sürülüyor. Yakın zamanda yapılacak FED toplantısı ve Merkez Bankası'nın faiz kararı doğrultusunda yaşanacak yeni gelişmeler öncesinde ekonomistlerin tahminleri gündeme getirildi. Dolar kuru korkutan seviyelere ulaşabilir Savaş Süreci Dolar Kurunu Olumsuz Etkiliyor! Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş sürecinde dolara yönelik aşılmaz denen sınıra gelindi. Yukarı yönlü hareket devam ederken dolar haftaya 14.21 ile başladı. En yüksek seviyesi ise 14.98 oldu. Savaş öncesinde 13.50 seviyelerinde bulunan dolar kuru için 15 TL seviyesinin görülüp görülemeyeceği tartışılıyor. Merkez Bankası 10 Puanlık Faiz Artışı Yapacak!

Merkez Bankası kararı açıklanmadan hemen önce ünlü ekonomistlerden konu üzerine çarpıcı tahminler geldi. Ekonomist ve iktisatçı Remzi Özdemir Merkez Bankası'na yönelik tahminlerini paylaştı. Ekonomist Özdemir açıklamasında: “Dolar kurunun gelebileceği nokta üzerine pek çok tahmin bulunuyor. Merkez Bankası bu durumun farkında. Döviz kuruna yönelik yeni bir strateji belirleme pozisyonunda. Gelinen noktada Merkez Bankası'nın faiz kararının yükseltilmesinin en doğru olacağına hepsi kabullendi. Türkiye'ye şu anda para girişi bulunmuyor. Dolar satışıyla da bir şey elde edilemedi. Kasada para kalmadı.”

“15 TL sınırına geçme pozisyonunda bulunan dolar ise durumu daha da vahim hale getiriyor. Bu durum hazineye ek bir yük oluşturuyor.”

Aldığım duyumlara göre diyerek devam ettiği sözlerinde Ekonomist “Merkez Bankası bu ay içerisinde yaşanmasa bile en geç Nisan ayında net bir şekilde 1000 bazlık faiz artışı yapacak. Bugüne kadar izlenen stratejiden herhangi bir sonuç elde edilmediği anlaşıldı. Bu başarısızlık farklı yollarla telafi edilmeye çalışılacak” diyerek sözlerini tamamladı. Dolar 24 TL'yi Görecek! Ünlü ekonomist ve yazar Evren Devrim Zelyut konu üzerine çarpıcı tahminlerde bulundu. Ekonomist Zelyut’a göre dolar kuru 24 TL'ye kadar ulaşacak. Devrim Zelyut açıklamasında: “Mayıs ayında enflasyon yüzde 60’a ulaşacak. Dolar kurunun 15 TL üzerinden alımı yapıldığında enflasyon oranı ile 9 TL'lik bir kayıp oluşacak. Önümüzdeki yıl için oluşan bu çerçevede dolar 24 TL'yi bulabilir. Bu ortamda herkes durumun farkında. Merkez Bankası doların 24 TL'yi ulaşmasına engelleyebilmek için elindeki tüm fırsatları değerlendirecek.” yorumunda bulundu.

Gazetebanka.com yatırım tavsiyesi vermez. Haberlerin kaynağı uzman ekonomistlerin açıklamalarıdır.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.