SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğum Yardım Parasına Ne Zaman, Nasıl Başvurulur?

Haber Giriş Tarihi: 12.05.2022 03:41
Haber Güncellenme Tarihi: 11.05.2022 23:43
https://gazetebanka.com/
Doğum Yardım Parasına Ne Zaman, Nasıl Başvurulur?

Doğum için yardım parası, çocuk nedeniyle bir süre çalışmayacak kadınlara yardımcı olmak ve çocuğun ihtiyaçlarının giderilmesi için verilen bir paradır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından verilen bu destek sayesinde pek çok aile, çocukların ihtiyaçlarını karşılamada zorluk yaşamamaktadır. Yardım parası alabilmek için başvuruda bulunmak gerekmektedir. Anne olan herkese otomatik olarak bu destek verilmemektedir. Bu nedenle doğuma az bir zaman kaldığında, gerekli başvuru işlemlerinin gerçekleştirilmesi ihmal edilmemelidir. Aksi takdirde bu haktan yararlanamama söz konusu olur. Doğum Yardımı Parasından Kimler Yararlanabilir? Doğum yardım parası yalnızca annelere verilen bir paradır. Baba ya da diğer akrabalar, anne adına bu parayı alamamaktadır. PTT şubelerine yatırılan para, annenin ismi üzerine kayıtlı bir hesaba aktarılır. Para çekimi işlemini de bizzat annenin gerçekleştirmesi gerekmektedir. Babalar, para çekimi işlemini de gerçekleştirememektedir. Bu sayede, doğum yardım parasının yalnızca çocuk için kullanılması ve başka kişiler tarafından suistimal edilmesinin önüne geçilmektedir.

Doğum yardımı parasında mesleki açıdan bir sınırlama getirilmemiştir. Çalışan anneler, hangi mesleği icra ederlerse etsinler, doğum yardımı parası alabilir. Doğum yardımı alabilmek için hem annenin hem de bebeğin sağ olması gerekmektedir. Ölü doğumlar için yardım parası verilmemektedir. Yardım yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sağlanmaktadır. Yabancı uyruklu annelerin yardım için yaptıkları başvurular kabul edilmemektedir. Doğum Yardımı Ücretleri Ne Kadar? Doğum yardımı parası ne kadar diye merak edenler için her yıl miktarlarda değişiklik gözlenebilmektedir. Ülkenin ekonomik durumuna göre yardım parasına zam uygulanabilmektedir. Doğum parası için ödenen miktarlar, kaçıncı hamilelik olduğuna göre de değişebilmektedir. İlk kez çocuk sahibi olan anneler, 300 TL’lik bir yardım alma hakkına sahiptir. İkinci çocuğu olan annelere verilen ücret 400 TL’dir. Üçüncü çocuk için ise 600 TL olarak ödeme yapılmaktadır. İkiz ve üçüz doğumlarda, bu miktarlardan daha yüksek miktarlar verilmektedir. Doğum Yardımı İçin Başvuru Nasıl Yapılır? Doğum yardımı başvuru olmadan alınamayan bir ücrettir. Yardımdan yararlanmak isteyen herkes başvuru işlemlerini gerçekleştirmelidir. Doğum parası için nereye başvurulur merak edenler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuru yapabilir. Bakanlık tarafından verilen bir hizmet olduğu için başvurular da bu kuruma gerçekleştirilmektedir. Sosyal Hizmet Merkezlerinden de başvuru alınabilmektedir. Yurt dışında bulunan Türk vatandaşları ise Büyükelçilik ya da Konsolosluklara giderek doğum yardımı başvurusu gerçekleştirebilir. Başvuru için gerekli olan belgeler bizzat teslim edilebilir ya da posta ve kargo kullanılarak gönderilebilir.

Memur olarak çalışan anneler, yardım için bu kurumlara gitmeden, kendi kurumlarından başvuru yapabilir. Doğum yardımı başvuruları, kurumlardaki Maaş Tahakkuk Birimlerine yada görevin verildiği herhangi bir personel birimine gidilerek gerçekleştirilebilir. Devlet kurumlarının bu anlamda yardımcı olmaları zorunludur. Başvuru almama gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Çalışılan verilen kuruma teslim edilen belgeler ve formlar, kurum tarafından Bakanlığa iletilmektedir. Doğum Yardımı Başvurusu İçin Dilekçe Nasıl Hazırlanır? Doğum parası nasıl alınır diye merak edenler öncelikle dilekçe hazırlamalıdır. Doğum yardımı dilekçesi bir form şeklindedir. Doğum yardımı başvuru formu istenen bilgilerin doğru bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Başvuru yapan kişinin T.C. kimlik numarası ve adı soyadı kısmında annenin bilgilerinin girilmesi önerilir. Anneni formu dolduramaması söz konusu olursa babanın bilgileri bu kısımda kullanılabilir. Doğum yapan kişinin bilgileri kısmında anneye ait bilgiler girilmelidir.

Formda yeni doğan çocukların kimlik bilgileri de istenmektedir. Bu nedenle yardım parası için başvuru yapmadan önce kimlik çıkarma işlemlerinin tamamlanmış olması gerekir. Annenin diğer çocuklarının da T.C. kimlik numaralarının girilmesi gerekmektedir. Bu kısımda yazan bilgi, alınacak yardımın miktarını etkiler. Dilekçe formunun en alt kısmında başvuruyu yapan kişi hakkında bilgiler istenmekte ve imza atılması gerekmektedir. Formu dolduran kişi anne yerine baba ise, babanın bilgileri girilmeli ve babanın imzası yer almalıdır.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.