SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğum Yapan Anneler Bu Habere Dikkat! 4253 TL Ödeme PTT Hesabınıza Yatmış Olabilir!

Haber Giriş Tarihi: 07.03.2022 15:15
Haber Güncellenme Tarihi: 07.03.2022 15:06
https://gazetebanka.com/
Doğum Yapan Anneler Bu Habere Dikkat! 4253 TL Ödeme PTT Hesabınıza Yatmış Olabilir!

Devlet doğum parası desteği kapsamında yeni doğum yapmış anne adaylarına nakit desteği sağlıyor. 2022 yılı doğum parası desteği tutarı 4 bin 253 TL olarak belirlendi. Faydalanmak isteyenler için kriterler sağlandığında ancak başvuru kabul edilecek. Doğum Parası Yardımından Kimler Yararlanabilir? Doğum parası yardımından 4A ve 4B sigorta kapsamında çalışan anne adayları, ceza infaz kurumu ve tutukevlerinde çalışanlar, hükümlü ve tutuklular dahil olmak üzere yararlanabilecek.

Belirli bir kurumda çalışırken işveren aracılığı ile yurt dışına gönderilmiş Türk işçiler ile evde hizmet kapsamında gün sayısına göre çalışma gösteren işçiler annelik sigortası kapsamında doğum parası yardımından yararlanabilir. Doğum Parası Desteği Başvuru Şartları Nelerdir? Doğum parası desteği Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan şartlar ile sağlanıyor. Başvuru sırasında kişinin mavi kart sahibi olması ya da anne ya da babasından bir kişinin TC vatandaşı olması şartı aranıyor. Başvuru şartlarını karşılayan anneler talep sonrasında 16 hafta boyunca geri ödemesiz doğum parası destek tutarından yararlanabilir.

Doğum parası desteğini alabilmek için şu şartlara dikkat edilmelidir:
  • Hamilelik sürecini tamamlamış ve bebeğini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmiş olan anneler,
  • Anne adayının SGK kapsamında çalışma hayatı bulunmuyorsa baba adayının şartları karşılıyor olması,
  • Doğum izni tamamlandıktan sonraki 112 gün anne adayının çalışmıyor olması,
  • Doğum izni öncesinde anne adayının işten ayrılmış olması gereklidir.
Doğum Parası Desteği Nasıl Alınır?

Doğum parası desteğinden yararlanmak isteyen anne adayları için öncelikle başvuru şartlarının yerine getirilmesi gerekiyor. Bağlı bulunan nüfustaki İl Müdürlüğü'ne gidilerek çocuğun kayıt işleminin yapılması gereklidir. Ardından doğum yardımı için başvuru dilekçesi yazılmalıdır. Hazırlanan dilekçe örneği aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne gidilerek başvuru gerçekleştirilir. Kurum tarafından yapılan değerlendirme sonrasında doğum yardımı destek ödemesi hesaba yatırılır. Doğum Parası Desteği Nasıl Sorgulanır? Anne adayları tarafından yapılan doğum yardım parası desteği başvurusu online sistemler üzerinden sorgulanabilir. E-devlet aracılığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sitesine girilerek “Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama” ekranı üzerinden incelenebilir.

Sorgu sırasında hata yaşayanlar ya da sürece dair itirazı bulunanlar Alo 144 hattını kullanabilir. Doğum Parası Hesaba Ne Zaman Yatırılır? Doğum parası başvurusu yapıldıktan sonra kurum yetkilileri tarafından yapılan detaylı inceleme sonrasında en geç 55 gün içerisinde hesaba aktarılır. Ödemenin kontrolü e-devlet sistemi üzerinden ya da PTT üzerinden sağlanabilir.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.