SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğalgaz yardımı ödemeleri başlıyor! Yapmanız gereken yalnızca hesabınızı kontrol etmek! Başvurular devam ediyor!

Haber Giriş Tarihi: 16.03.2022 12:14
Haber Güncellenme Tarihi: 16.03.2022 11:27
https://gazetebanka.com/
Doğalgaz yardımı ödemeleri başlıyor! Yapmanız gereken yalnızca hesabınızı kontrol etmek! Başvurular devam ediyor!

Geçtiğimiz aylarda Aile ve Sosyal Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Türkiye'deki dar gelirli hanelere yönelik doğalgaz yardım desteği yapılacağı açıklamasında bulunuldu. Ardından başvurular alınmaya başlandı. 1.150 TL'yi bulan doğalgaz desteğinden yararlanabilmek için e-devlet sistemi üzerinden başvurular kabul edildi. Ödemelerin Mart ayı içerisinde yapılacağı söylendi. Doğalgaz Desteği Başvuruları Nereden Yapılır? Şubat ayı itibari ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğalgaz yardım başvurularını kabul etmeye başladı. Başvurular e-devlet sistemi üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler “Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” sayfası üzerinden yapılabiliyor. Doğalgaz desteğinden yararlanmak isteyenler e-devlet platformunu kullanarak başvuruda bulunabilir ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvuru işlemini gerçekleştirebilir. Doğalgaz Desteği Ne Kadar Olacak?

 

 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Derya Yanık yapılan başvuruların ardından Mart ayında ödemelerin yapılacağını kamuoyu ile paylaştığı açıklamada: “İhtiyaç sahibi ailelere yönelik doğalgaz destek başvuruları bugün başlıyor” diyerek Şubat ayında bir konuşma yapmıştı. Destekten yararlanmak isteyenler için 450 TL'den başlayarak 1.150 TL'ye kadar farklı rakamlar da ödeme yapılacak. Ödemeler yapılırken Türkiye'nin ısıl harita değeri göz önünde bulundurularak teknik olarak sürece yaklaşıldı. Doğalgaz Desteğinden Kimler Yararlanacak? Bakan Derya Yanık ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik olarak 647 farklı ilçede altyapısı bulunan alanlara yönelik yardımın devam ettiğini bildirdi. Yaptığı açıklamada: “Destekten hem faturalı hem de ön ödemeli sayaç kullanıcıları yararlanabilecek” diyerek ekledi. “E-devlet sistemi üzerinden başvuru yapıldıktan sonra PTT şubelerine giderek elde bulunan faturalar sonucu nakit desteği alınabilecek.”

Yapılacak ödemelere ek olarak kronik rahatsızlığı bulunan ya da herhangi bir elektronik cihaza bağlı olanlar için ek ödeme yapılacağını da açıklandı. Süreçte destek tutarının yanında yüzde 5 fazla ödeme yapılacak. Bunun için sağlık raporunun gösterilmesi isteniyor. Doğalgaz Yardımı Ödemesi Ne Zaman Yapılacak? Konuşmasında: “Yapılan başvuru sonucunda değerlendirmeler yapıldıktan sonra destekten yararlanılmaya başlanacak” diye açıklama yapan Bakan Derya Yanık, Mart ayına girdiğimiz süreçte ödemelerin yapılacağını duyurmuştu. Gelinen noktada 3 aylık farklı dönemlerde yılda 2 kere ödemeler gerçekleşecek. Başvurunun kabul edilip edilmediğine e-devlet platformu üzerinden bakılabilir. Vatandaşlar elde bulunan doğalgaz faturalarıyla PTT şubelerine giderek ödemelerini anında alabilir. Yılda 2 kere yapılacak olan ödemenin ilki Mart ayında bir diğeri ise Ekim ayında gerçekleşecek.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.