SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğalgaz ve kömür fiyatı iki katına çıktı: Avrupalı devletlerden destek gelecek mi?

Haber Giriş Tarihi: 26.08.2022 14:34
Haber Güncellenme Tarihi: 26.08.2022 12:27
https://gazetebanka.com/
Doğalgaz ve kömür fiyatı iki katına çıktı: Avrupalı devletlerden destek gelecek mi?

Avrupa genelinde enerji fiyatları yükselişini sürdürüyor. Yaptırımlar ile Rusya - Ukrayna savaşı sonrası Avrupa'da doğalgaz ve kömür fiyatı beklenenden daha üst seviyelere ulaştı. Avrupa'da doğalgaz %127,6 iken kömür %96 yükseliş yaşadı. DOĞALGAZ VERİLERİ UÇURUMU GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR! Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş süreci küresel piyasaları olumsuz olarak etkiledi. Doğalgaz ve kömür rekor seviyelere ulaştı. Hollanda merkezli doğal ticaret noktası olan TTF üzerinden işlem gören Mart vadeli kontratların fiyatı sadece 1365 dolardı. Eylül vadeli kontrat fiyatı açıklandı. 1000 metreküp başına 3106 olduğu kaydedildi. Son verilere göre Rusya - Ukrayna savaşı başlangıcından bu yana 6 aylık süreçte gelinen noktada doğalgazın fiyatı %127,6 artış göstermiş oldu. “DOĞALGAZ TESLİMATI ASKIYA ALINIYOR”

Fiyatların bu kadar yükselmesi sadece savaş sürecinin etkisi değildi. Amerika'nın uyguladığı yaptırımlar, Rusya'dan ithal edilen fosil yakıtların azaltılması ve Rusya'nın doğalgaz akışında kesintiye gitmesi de bu sürece etki etti.

Rus enerji şirketi Gazprom ilginç bir hamlede bulundu. Avrupa'ya Kuzey Akım üzerinden giden gaz sevkiyatının 100 milyon metreküpe düşürüldüğünü açıkladı. 27 Temmuz tarihinde ise bu sevkiyat kapasitesi %20'ye kadar düştü. Son olarak 19 Ağustos tarihinde doğalgaz teslimatının bakım nedeniyle 31 Ağustos ve 2 Eylül tarihleri arasında askıya alınacağı duyuruldu. KÖMÜR FİYATLARI CEP YAKACAK! Doğalgazda yaşanan bu artış kömürde de fark ediliyordu. Vadeli işlemler piyasasında işlem gören Rotterdam kömüründe Mart kontratında ve 6 aylık süreç sonrasındaki artışta büyük farklar olduğu fark ediliyor. 24 Şubat'ta 92,35 dolardan işlem gören kömür Ağustos itibariyle 376,95 dolardan işlem görmeye başladı. Bu durum 6 aylık süreçte %96 oranında artış yaşandığını gösteriyor. Rusya ve Ukrayna Savaşından beri en yüksek kapanışını gerçekleştiren kömür diğer katı fosil yakıtların ithalatında olduğu gibi 10 Ağustos tarihindeki yaptırımlar nedeniyle tamamen durduruldu. Öte yandan biliniyor ki Avrupa'nın kömür ithalatının %45'i Rusya'dan sağlanıyor. Tedarik endişesi fiyatlarda artışı tetikliyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.