SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğalgaz tarihi zirvede! Doğalgaz fiyatı 25 kat, kömür 7 kat, elektrik 17 kat arttı!

Haber Giriş Tarihi: 01.10.2022 19:48
Haber Güncellenme Tarihi: 01.10.2022 17:10
https://gazetebanka.com/
Doğalgaz tarihi zirvede! Doğalgaz fiyatı 25 kat, kömür 7 kat, elektrik 17 kat arttı!

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın tetiklendiği süreçte enerji fiyatları dünyada ekonomik krizi beraberinde getirdi. Doğalgaz fiyatları son 3 yılda 25 kat daha arttı. Kömür fiyatları elde edilen verilere göre 7 kat, elektrik fiyatları ise 17 kat arttı. Petrol bu süreçte 2 katı artış gösterdi.

2023 yılının ilk çeyreğinde nükleer santral ve yerli doğalgaz sisteme alınacak. Enerji faturalarında oluşan tahribatın daha da azalması bu süreçte beklenti oluşturuyor.

Günümüzde insanlığın en temel ihtiyacı olan enerji elektriğin hayatın her alanda yayıldığı bir dönemde doğalgazın ısınmada da tercih edilmeye başlanması özellikle sanayide doğalgaz ve kömüre bağlılık oranını artırdı. BAĞIMLILIK ARTIYOR! Ulaştırmada ve petrolde hala en büyük paya sahip olan enerji vazgeçilmez konumda. Bu yönüyle her geçen gün de bağımlılık süreci artmaya devam ediyor. Kriz dönemlerinde bu ülkeler için büyük bir problem haline geliyor. “Ülkeler ne kadar güvenli ve ucuz olursa olsun tek bir enerji kaynağı ile yetinmiyor. Coğrafi ve ekonomik şartlara göre bir sepet oluşturmaya yöneliyor” diyen Doktor Ahmet Yarız Global enerji fiyatlarının artışından kaynaklı olarak Türkiye ekonomisine etkilerini değerlendirdi. ALMANYA VE ÇOĞU AB ÜLKESİ RUS DOĞALGAZINA BAĞIMLI!

Kuruluş sürecinde oluşan maliyetler, yatırımın ilerleyişi ve çevresel risk faktörleri ile nükleer enerji su, güneş ve rüzgar tek başına güvenilir enerji kaynağı olarak dikkate alınamıyor. Enerjide hareketlilik geçtiğimiz yılın son çeyreğinde başlamış Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş süreci ile tırmanmıştı. Almanya başta olmak üzere pek çoğu Avrupa ülkesi Rus doğal gazına yüksek bağımlılık gösteriyor. Amerika ve Avrupa Birliği'nin savaşı Rusya'nın uyguladığı ambargolar ile enerji fiyatlarını tetikliyor. DOĞALGAZ TARİHİ ZİRVEYE ULAŞTI! 2022 yılına gelindiğinde doğalgaz fiyatları 26 Ağustos 2022'de tarihi zirveye ulaştı. 16 Eylül tarihinde ise 214 Euro'ya kadar geriledi. Bu yönüyle 2020 ve 2022 Eylül tarihleri arasındaki dönemde doğalgaz 25 kat artış gösterdi. Global enerji fiyatlarındaki yükseliş 2021 yılının son çeyreğinden beri hissedilmeye başlandı. Bu durum dengelerde tahribata neden oldu. Ülkemizde doğalgaz fiyatları Avrupa Birliği de değerlendirildiğinde enerji ithalatçısı ülkeler arasında en düşük düzeyde kaldı. 2023 yılında ele alınacak olan nükleer santralin yerli doğalgazın sisteme alınması, enerji faturalarındaki tahribatın daha da azaltılmasını sağlaması bekleniyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.