SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğalgaz desteği başvuru sonucu! Doğalgaz destek ödemeleri ne zaman başlıyor? Doğalgaz desteğine kimler, nasıl başvurabilir?

Haber Giriş Tarihi: 15.03.2022 12:45
Haber Güncellenme Tarihi: 15.03.2022 11:47
https://gazetebanka.com/
Doğalgaz desteği başvuru sonucu! Doğalgaz destek ödemeleri ne zaman başlıyor? Doğalgaz desteğine kimler, nasıl başvurabilir?

Devlet tarafından dar gelirli ailelere yönelik olarak sunulan doğalgaz yardım desteği çalışmaları devam ediyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yürütülen hizmet kapsamında 4 milyon hane için doğalgaz desteği yapılması planlandı. Şubat ayı itibarı ile başlatılan doğalgaz yardımı ödemeleri başvuruları sonrasında 3 aylık farklı dönemlerde ve yılda 2 kereyi kapsayacak şekilde ödeme yapılması planlandığı açıklandı. Plan kapsamında Mart ve Ekim aylarında ödeme alınabileceği duyuruldu. Doğalgaz Desteği Miktarı Ne Kadar Oldu? Doğalgaz desteği kapsamında en düşük 450 TL en yüksek 1.150 TL olacak şekilde yardımda bulunulacak. Hem sürekli olarak hayatı olumsuz etkileyen kronik rahatsızlığı bulunanlar ve ev içerisinde bakıma muhtaç yaşam destek cihazlarına bağlı bulunanlar için sunulan fiyatı ek yüzde 5 ilave ödeme yapılacağı da bildirildi. Başvurular alındı ve sıra ödemeye geldi. Mart ayı içerisinde ödeme yapılacağı önceden duyurulmuştu. Doğalgaz Desteği Ödemeleri Ne Zaman Başlıyor?

Doğalgaz yardımı kapsamında Türkiye içerisinde farklı illerdeki ailelere özel bir teknik kullanılarak fatura desteği sunulacak. Bu destekten yararlanabilmek için kapsama dair ayrıntılar ve başvuru aşamaları tek tek gündeme getirildi. Şimdi ise sırada başvuru şartlarını karşılayan kişilerin ödemelerinin yapılması bulunuyor. Yapılan açıklamada Mart ayının ikinci haftasından sonra ilk ödemeler yapılmaya başlanacağı duyuruldu. Doğalgaz Desteği Başvuru Sonuçları Şubat ayı içerisinde başlatılan doğalgaz desteğine gerekli şartları taşıyarak başvuruda bulunanların ön incelemeleri gerçekleştirilmeye başlandı. Kişiler heyetler tarafından incelenerek uygun bulunanlar ve başvuru kabulü gerçekleşenlerin isimleri listeleniyor. Listelenen bu isimler internet aracılığı ile PTT ile paylaşılacak. Doğalgaz desteğinden yararlanıp yararlanamayacağı e-devlet platformu üzerinden incelenebilir.

Doğalgaz desteği alma hakkı kazananlar PTT şubelerine giderek öncelikle mesken abone grubunda yer aldıklarını ispat etmeleri gerekiyor. Yüzde 5 Ek Ödemeden Nasıl Yararlanılabilir? Doğalgaz desteği açıklandıktan hemen sonra kronik rahatsızlığı bulunanlar ya da yatağa bağlı olarak yaşamına devam eden kişiler için ek bir madde eklendi. Sağlık raporu bulunan vatandaşlara yönelik bakan Derya Yanık bir açıklamada bulundu. Yeni yapılacak başvurular sırasında hastalığına dair sağlık raporu bulunan kişilerin sisteme raporunu işlemesi istenecek. Hane tespiti yapıldıktan sonra belirlenen tutar üzerine yüzde 5 fazla ödeme sağlanacak.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.