SON DAKİKA
Hava Durumu

Dikkat! Para iadesi yapılıyor! Emekli olamıyorsanız yatırdığınız primleri geri alabilirsiniz!

Haber Giriş Tarihi: 06.06.2022 14:01
Haber Güncellenme Tarihi: 06.06.2022 13:47
https://gazetebanka.com/
Dikkat! Para iadesi yapılıyor! Emekli olamıyorsanız yatırdığınız primleri geri alabilirsiniz!

Emekli olmak için yatırılan primlere ilişkin müjdeli haber! Emekli olmak amacıyla prim yatıran vatandaşlar eğer isterlerse primlerini geri alabiliyor. Yaş koşulunu sağlamasına karşın eksik prim nedeniyle emekli olamayan vatandaşlarımız ile tavanı aşmış ödemesi bulunanların faydalanabileceği müjdeli habere ilişkin merak edilen tüm detaylar haberimizde… EMEKLİ OLAMAYANLARA PRİM İADESİ FIRSATI! Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emeklilik için sigortalılık süresi, yıl ve yaş olmak üzere üç koşula göre değerlendirme yapıyor. SGK’nın talep ettiği üç koşulu yerine getiren çalışanlar emekli olabilirken, bazı sigortalı vatandaşlar farklı nedenlere bağlı olarak yaş ya da yıl koşulunu sağladığı halde prim şartını tamamlayamadığı gerekçesi ile emekli olamıyor.

Sistem, bahsedilen sigortalı vatandaşlar için emekli olabilme noktasında doğum ve askerlik borçlanması gibi farklı avantajlar ile emeklilik yolunu açmaya çalışıyor. Fakat tüm borçlanma avantajlarına rağmen prim gününü tamamlayamayacak olan vatandaşlar ise prim iadesi hakkı elde edebiliyor! KANUNİ HAK SAHİPLERİ KİMLER? Prim şartını tamamlamak için askerlik ya da doğum borçlanmasından yararlanan fakat yine de emekli olamayan adaylar, ödedikleri primleri geri alabiliyor. BAĞ-KUR’lular açısından tarih ayrımı gerçekleştirilmeden ödenmiş tüm primler geri veriliyor!

Bu primler ise yalnızca malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları açısından geçerli kabul ediliyor. Memurlarda ise bu durumda kesenek iadesi biçiminde gerçekleşiyor. Hayatını kaybeden sigortalılar içinse Kanuni mirasçılar da parayı geri alabilirken, bu durum için dul ve yetim maaşı bağlanmamış olma şartının da sağlanması gerekiyor. PRİM İADESİ İÇİN NEREYE BAŞVURULUR? Prim iadelerine başvurmak isteyen vatandaşlarımız Sosyal Güvenlik Merkezi (SGK) İl Müdürlüklerine bizzat başvurmalıdır. Dilekçe ile yapılan müracaat ile birlikte talep değerlendirmeye alınarak sonuca bağlanır.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.