SON DAKİKA
Hava Durumu

Devletin sosyal destek tutarları tek tek yükseltildi: Fatura desteği 900 TL, dul aylığı 1000 TL, prefabrik ev desteği 150 bin TL’ye yükseldi!

Haber Giriş Tarihi: 28.09.2022 20:01
Haber Güncellenme Tarihi: 28.09.2022 17:38
https://gazetebanka.com/
Devletin sosyal destek tutarları tek tek yükseltildi: Fatura desteği 900 TL, dul aylığı 1000 TL, prefabrik ev desteği 150 bin TL’ye yükseldi!

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrasında Türkiye Aile Destekleri programı kapsamının genişletildiği duyuruldu. Destek tutarı artırıldı. Bu yönüyle fatura desteğinde aktarılan tutarlar önümüzdeki Kasım ayından itibaren geçerli olacak. Bu rakam ilden ile değişiklik gösterebilecek. ELEKTRİK DESTEĞİ 1.250 TL’YE YÜKSELDİ! Elektrik tüketim desteği kapsamında sunulan yardımlara bir yenisi daha doğalgaz desteği olarak eklendi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık Türkiye Aile Destekleri yeni program paketini açıkladı.

“Programımızdan daha fazla vatandaşın yararlanabilmesi için 15 milyar TL olan tutara 25 milyon TL daha ilave ediyoruz” dedi. Bu kapsamda geçtiğimiz aylarda ödenmeye başlanan destek tutarı 450 TL ile 600 TL arasındaydı. Yapılan yenilikle beraber bu tutar 850 TL ile 1.250 TL arasında yükseltilme kararı alındı. DESTEKTEN NASIL YARARLANILACAK? Türkiye Aile Destek Programı kapsamında Bakan Derya Yanık: “Küresel ekonomide dalgalanmalara yönelik ailelerimizi korumak için desteklerimize devam ediyoruz” dedikten sonra kapsamda sunulan elektrik ve doğalgaz destek yardım tutarından artırıldığını paylaştı. “Programa yönelik başvurusu kabul edilen tüm adaylar ev içerisinde var olan kişi sayısına ve elektrik tüketimi tutarına göre yardımdan yararlanabilecek. Alınan destek tutarındaki yükseltme kararı Kasım ayından itibaren yapılacak ödemelerde geçerli olacak. Başvuru yapmak isteyenler e-devlet üzerinden “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları” aracılığı ile başvurusunu iletebilecek. KİRACILARA DA DOĞALGAZ DESTEĞİNDE FIRSAT!

“2022 yılı itibariyle destek tutarlarını arttırdık” diyerek yoruma başlayan Bakan Derya Yanık hak sahiplerine yönelik olarak yapılan doğalgaz desteği 900 TL ile 2.500 TL arasında değişecek, dedi. İlden ile göre bu rakam farklı olabilecek. Destek programından yararlanmak isteyenlerin e-devlet üzerinden başvurması gerekiyor. Yalnızca ev sahipleri değil kiracılar da bu destekten faydalanabiliyor. ÇOCUK DESTEĞİ 650 TL’YE ULAŞTI! Kronik hastalara yönelik sağlık raporu bulunanlara da ek ödeme yapılıyor. Elektrik desteği %5 ek ödeme ile vatandaşlara sunuluyor. Bu kapsamda paket içerisinde “Çocuk Destek Bileşeni” adı altında yeni bir destek programı da başlatıldı. 350 TL ile 650 TL arasında değişen destek tutarı hane içerisinde yaşayan çocuk oranına göre değişebiliyor. YENİ DESTEK TUTARLARI Yeni müjde ise Bakan Derya Yanık tarafından paylaşıldı. Tüm destek kalemlerine yönelik ödenen rakamlar yükseltildi:
  • Prefabrik ev yapımı yardımı kapsamında 40 bin TL olan tutar 150.000 TL'yi çıkarıldı.
  • Ev onarım yardımı ise 25.000 TL'den 75 bin TL'ye çıkarıldı.
  • Betonarme ev yapımı yardımı ise 70.000 TL iken 200 bin TL'ye çıkarıldı.
  • Şartlı doğum yardım programı kapsamında verilen tutar 150 TL'den 500 TL'ye çıkarıldı.
  • Çoklu doğum yardımı 215 TL'den 400 TL'ye çıkarıldı.
  • Şartlı sağlık yardımı 55 TL'den 100 TL'ye çıkarıldı.
  • Öksüz ve yetim yardımları 300 TL iken 600 TL'ye çıkarıldı.
  • Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenli nakdi yardım 500 TL'den 1000 TL'ye çıkarıldı.
GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.