SON DAKİKA
Hava Durumu

Devlet Hiçbir Karşılık Beklemeden Her Ay 2282 Lira Veriyor! Şartları ve Başvuru Koşulları Açıklandı!

Haber Giriş Tarihi: 15.03.2022 15:10
Haber Güncellenme Tarihi: 15.03.2022 15:06
https://gazetebanka.com/
Devlet Hiçbir Karşılık Beklemeden Her Ay 2282 Lira Veriyor! Şartları ve Başvuru Koşulları Açıklandı!

Engelli bireyleri toplumsal yaşama katmak ve aktif bir katılım yaşamalarını sağlamak adına devlet destekleyici adımlar atıyor. Eğitim ve sağlık için yapılan yeniliklerden sonra engelli vatandaşlara bir destek de ekonomik anlamda geldi! Engelli yüzdesine göre SGK’da prim şartı ortadan kalkarken, engelli vatandaşlar düzenli olarak her ay maaş ödeme sistemine geçiliyor. Yılbaşından itibaren memurlara yüzde 30,9 oranında yapılan zamla birlikte engelli maaşlarında 2.282 lira rakamı görüldü! Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu? Engelli oranlarına göre farklılıkların bulunduğu maaş listesinin yeni hali şu şekilde:

* Hafif engelli sayılan ihtiyaçlarını kendi gideren vatandaşlara aylık ödenen maaş 661 liradan 865 liraya yükseltildi. Bu bireylerin engellilik oranı 40-69 arasındadır.

* Yaşamını sürdürmek için başka bireylere ihtiyaç duyan engelli vatandaşlar, yani engel oranı 70 ve üzeri olan kişiler için ise 18 ila 65 yaşı şartı ile 991 liradan 1.298 TL’ye çıktı.

* 18 yaşından daha küçük olan bireylerin engel oranının en az 40 olması halinde aileye yapılan yardım her ay 661 TL’den 885 TL’ye yükseltildi.

* Durumu daha ağır olan silikozis hastalara ödenen aylık ise 1.819 TL’den 2.282 liraya çıkartıldı. Engelli yaşamına katkı sağlaması için ödemelerde yapılan bu yeniliklerden yararlanmak için gerekli şartlar bulunuyor. Engelli Maaşında İstenen Başvuru Şartları Nelerdir? Maaşların her ay düzenli alınabilmesi için gelir koşulu bulunuyor. Engelli vatandaşların yaşadığı evlerde kişi başına aylık ortalama gelir düzeyi askeri ücretin 1/3’ü olması gerekiyor. Hane içinde kişi başına düşen gelir 1.416’den yüksekse engelli maaşından yararlanılamamakta.

Gelir koşulu sağlandıktan sonra engelli bireyin ödeme alabilmesi için nafaka bağlanmamış olması gerekiyor. Bunun yanında SGK’dan herhangi bir ödeme hakkından yararlanmamış olması ve sigortaya uygun olacak şekilde uzun vadeli çalışmayan, iş bulmakta zorluk çeken engelli vatandaşlar bu haklardan faydalanabiliyor. Engelli Aylığı Nasıl Bağlanır? Tüm şartlara uygun olan engelli vatandaşların bulunduğu il ve ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kimlik bilgileri ile dilekçe vermeleri gerekiyor. Engelli maaşından yararlanabilecek bireylerin sağlık raporlarının mutlaka bulunması gerekiyor. Başvurusu tamamlanan vatandaşlara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Engelli Vakfı tarafından “başvuru alındı” belgesi sağlanıyor. Ağlık bağlanması durumunda bir ay içinde sonuçlandırılıyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.