SON DAKİKA
Hava Durumu

Devlet 1150 TL'ye Varan Kira Desteği Veriyor! Dar Gelirli Vatandaşların Barınma İhtiyaçlarına Çözüm Geldi!

Haber Giriş Tarihi: 07.03.2022 14:18
Haber Güncellenme Tarihi: 07.03.2022 14:18
https://gazetebanka.com/
Devlet 1150 TL'ye Varan Kira Desteği Veriyor! Dar Gelirli Vatandaşların Barınma İhtiyaçlarına Çözüm Geldi!

Devlet tarafından zor durumda bulunan ailelere yönelik yapılan kira yardımı için başvurular yapılmaya başlandı. Devlet hane geliri düşük olduğu için ihtiyaç sahibi ailelere kira yardımında bulunuyor. Bunun yanı sıra kentsel dönüşüm kapsamında içinde oturulan konut için riskli raporu alınarak geri ödemesiz hibe desteğinden yararlanılabilir. Kira Yardımı Başvuruları Nereye Yapılabilir? Devlet tarafından sunulan kira desteğinden yararlanabilmek için kurumlar resmi olarak yapılan başvuruları değerlendirmeye başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kapsama alınan kentsel dönüşüm projesi ile yenilenen evler için geri ödemesiz kira yardımı desteği ödemeleri yapılıyor.

Dar gelirli ailelere yönelik olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile Sosyal Hizmetler kira yardımı fırsatından sunuluyor. Süreçte Kaymakamlık birimleri ile ortak olarak yürütülen proje için başvurular alınmaya devam ediyor. Kira Yardımı Alabilmek için Aranan Şartlar Nelerdir?

Kira yardımı alabilmek için başvuru yapacak olan kişinin belirli kriterleri karşılaması gerekiyor. Başvuru sırasında aranan şartlar şu şekildedir:
  • Kira yardımı desteğinden yararlanabilmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından belirlenen tarihler arasında başvuru yapılması gerekir.
  • Sosyo ekonomik olarak sıkıntı çeken aileler kira desteğinden yararlanabilecek.
  • Devlet kira yardımı kapsamında sunulan kentsel dönüşüm sırasında riskli olarak görülen yapılar içinde kira desteği sunuluyor. Yapılacak başvuru sırasında evin riskli olduğunu gösteren raporun alınması şartı sunuluyor.
  • Devletten alınabilecek yardım süresi 18 ay olarak belirlendi. Kira yardım başvurularında kişinin daha önceden herhangi bir kredi başvurusunda bulunmamış ve kredi kullanmamış olması gerekiyor.
Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Başvuruları için Ne Yapılması Gerekir? Kentsel dönüşüm kapsamında çok sayıda konut için devlet desteği sunuluyor. Deprem anında risk taşıyan konutların yenilenebilmesi için devlet tarafından geri ödemesiz hibe desteği sunuluyor.

Kentsel dönüşüm kapsamında kira talebinde bulunabilmek için;
  • Başvuru sırasında kişiye ait ve yenilemesi yapılacak binaya ait bilgiler
  • İkamet edilen bölgedeki evin tapu kaydı evrakları
  • Risk taşıyan binaya yönelik başvuru dilekçesi gereklidir.
Yenilenen evin kentsel dönüşüm ödemesinin karşılanabilmesi için bankalar tarafından faizsiz kredi desteği de sunuluyor. Kentsel dönüşüm kredi yardımı oranları bakanlık tarafından belirleniyor. Başvurular ikamet edilen bölgedeki belediyeler ile yapılabilir. Belediye tarafından risk konumunda bulunan binaya yönelik incelemeler gerçekleştirildikten sonra yardım talebi dikkate alınıyor. Kira Yardım Miktarı Ne Kadar Oldu? 2022 yılında devlet tarafından dar gelirli ailelere yönelik sunulan kira desteği yardımı 1.150 TL olarak güncellendi. Her il için nüfus kapasitesi, evin bulunduğu alan ve hane içerisinde yaşayan kişi sayısı da göz önünde bulundurularak kira destek oranı belirleniyor. Aylık olarak yapılacak kira yardımı ödemeleri 715 TL'den başlayarak 1.150 TL'ye kadar yükselebiliyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi çok nüfuslu şehirlere yönelik yapılacak kira yardımları 1.150 TL olarak tavan miktar üzerinden gerçekleştiriliyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.