SON DAKİKA
Hava Durumu

DeFi’nin başı hackerlar ile beladan kurtulmuyor! Hedef Rari Capital, vurgun 80 milyon dolar!

Haber Giriş Tarihi: 30.04.2022 23:02
Haber Güncellenme Tarihi: 30.04.2022 23:01
https://gazetebanka.com/
DeFi’nin başı hackerlar ile beladan kurtulmuyor! Hedef Rari Capital, vurgun 80 milyon dolar!

DeFi projelerine hacker saldırıları devam ediyor! Milyonlarca dolara mal olan saldırılara bugün bir yenisi daha eklenerek 80 milyon dolar buhar edildi. Bugün hackerlar Rari Capital’i hedef aldı ve Fuse kredi havuzlarından 80 milyon doları kaybettiler! 80 MİLYON DOLARLIK İSTİSMAR! Bu sabah saatlerinde DeFi alanı bir istismarla sabaha gözlerini açtı! Hackerların bu seferki kurbanları Rari Capital ve Fei Protocol oldu. Zincir üstü verilere göre bir bilgisayar korsanı, Cumartesi günü erken saatlerde Rari’nin Fuse kredi havuzlarına saldırdı ve 80 milyon dolar çaldı!

Bilgisayar korsanının saldırı yöntemi ise geçtiğimiz yıllarda pek çok kez alışık olduğumuz bir yöntemin taklidi olarak gerçekleşti. Saldırgan yeniden giriş hatası olarak bilinen bir açıktan yararlandı. Bu yöntemde saldırganlar protokolü kandırıyor ve fazla token arzını geri çekmesine izin veren bir akıllı sözleşme biçimini istismar ediyor. RARI’NIN FUSE HAVUZLARI NE İŞE YARIYOR? Bu sabah saldırının hedefinde yer alan Rari’nin Fuse havuzları, Ethereum’un genişleyen DeFi ekosistemine çalışmaktadır. Her türlü tokenize varlık için izole borç verme pazarları oluşturmanın bir yolunu sunan bu havuzşar, pek çok likit borç verme protokolünün sunmadığı ayrıcalığı sunmaktadır.

Fuse’un borç verme piyasalarının işlevselliği ise Fei ile sağlanmaktadır. Fei, likidite artırmak ve stablecoin’i daha sağlam hale getirmek adına Fuse borç verme piyasalarına FEI sağlamaktadır. İki proje birleşirken saldırı ile ilgili Fei ekibi Twitter üzerinden Rari Fuse havuzlarında tespit edilen istismar sonrası ödünç alma özelliğini durdurduğunu açıkladı. DEFI SALDIRILARI HIZ KESMİYOR! Özellikle hafta sonları saldırı hedefine oturan DeFi projelerinde şoklar devam ediyor! Bugün Rari saldırısını takip eden birkaç saatlik süre sonrasında Saddle Finance benzer bir açıktan etkilendi. 17 Nisan’da ise Beanstalk 76 milyon dolar kaybetmiş, Perşembe günü DEUS Financeise 13,4 milyon dolarlık vurguna maruz kalmıştı.

Öte yandan DeFi sayısız hack ile adını duyururken, bilgisayar korsanları NFT topluluklarını da gözüne kestirmeye devam ediyor. Bored Ape Yacht Club gibi değerli NFT koleksiyonlarına sahip projeleri hedef alan bilgisayar korsanlarının kötü niyetli istismarlarının sektöre on milyonlarca dolar kaybettirmeye devam edebileceği tahmin ediliyor. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorumlar ise genel niteliktedir. Gazete Banka oluşacak kayıplardan sorumlu tutulamaz. Kaynağı ise uzmanların kendi yorumlarıdır. Bu nedenle, yazılar ve makaleler tavsiye niteliği taşımaz.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.