SON DAKİKA
Hava Durumu

Dar gelirli vatandaş başvurduğu anda 2.088 TL destek ödemesi alacak: Muhtaçlık aylığı başvurusu nasıl yapılır? Başvuru şartları nelerdir?

Haber Giriş Tarihi: 26.07.2022 16:33
Haber Güncellenme Tarihi: 26.07.2022 15:05
https://gazetebanka.com/
Dar gelirli vatandaş başvurduğu anda 2.088 TL destek ödemesi alacak: Muhtaçlık aylığı başvurusu nasıl yapılır? Başvuru şartları nelerdir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü fakirler için muhtaç aylığı hizmetini gündeme getirdi. Dezavantajlı ailelere yönelik sunulan sosyal yardımlar Vakıflar Genel Müdürlüğü doğrultusunda nakdi yardım olarak vatandaşa sunuluyor. Muhtaç aylığı devletin tasarladığı sosyal yardım modeli içerisinde sunulan bir destek yöntemidir. Vakıflar Genel Müdürlüğü muhtaç aylığının yanında Gıda Yardımı, Eğitim ve Burs Hizmetleri ve Aşevi hizmetleri de sunuyor.

Dar gelirli vatandaş başvurduğu anda 2.088 TL destek ödemesi alacak: Muhtaçlık aylığı başvurusu nasıl yapılır? Başvuru şartları nelerdir? MUHTAÇLIK AYLIĞINDAN KİMLER YARARLANABİLİR? Vakıflara yapılacak başvuru ile alınabilecek sosyal yardım desteği %40 ve üzerinde engele sahip olan vatandaşların geçimini karşılamasını sağlıyor. Yaşlılık dönemi ile beraber kişinin kısıtlanan çalışma yaşantısı ve vücut faaliyetlerindeki durma süreci vakıfların yardım ödenekleri ile destekleniyor.

Dar gelirli vatandaş başvurduğu anda 2.088 TL destek ödemesi alacak: Muhtaçlık aylığı başvurusu nasıl yapılır? Başvuru şartları nelerdir? MUHTAÇ AYLIĞI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR? Zor durumda olan ve dar gelirli vatandaşların fakirlik aylığı başvurusunda bulunabilmesi için belirli şartları karşılaması gerekiyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığı ile yapılacak başvurularda aranan şartlar şunlardır:
 • Başvuruda bulunacak olan kişinin yüzde 40 ya da üzerinde engellilik oranına sahip olması gerekiyor
 • Kişinin öksüz ya da yetim (çocuklar için) statüsünde bulunması şartı aranıyor.
 • Başvuruda bulunacak olan kişinin herhangi bir yerden sosyal güvencesi bulunmamalıdır.
 • Kişi düzenli bir gelire sahip olmamalıdır.
 • Aylık toplam geliri yoksulluk sınırının altında olmalıdır.
 • Kişinin üzerine ait bir gayrimenkul ya da mal varlığı bulunmamalıdır.
 • Mal varlığının tutarı yoksulluk aylığından düşük olmalıdır.
 • Başvuruda bulunan kişi yetim erkek/kız ve lise öğrenim görüyorsa 18 yaşından küçük olmalıdır.
 • Yetim erkek/kız ve üniversite öğrenimi görüyorsa ise 25 yaşından küçük olmalıdır.
 • Başvuran kişi boşanmışsa eşi tarafından nafaka almıyor olması gerekir.
Dar gelirli vatandaş başvurduğu anda 2.088 TL destek ödemesi alacak: Muhtaçlık aylığı başvurusu nasıl yapılır? Başvuru şartları nelerdir? FAKİRLİK AYLIĞI NE KADARDI? Geçtiğimiz yıl Vakıflar Genel Müdürlüğüne yapılan fakirlik aylığı başvurusu sonrasında 1.282 TL tutarında ödeme alınıyordu. Bunun için Vakıflar Genel Müdürlüğüne gidilerek başvuru yapılabileceği gibi internet üzerinden de başvuru sağlanabilir. BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER NELERDİR? Vakıflar Genel Müdürlüğü ile sunulan muhtaç aylığından yararlanabilmek için belirli belgeler ile başvuru sağlanabilir. Başvuru için gerekli belgeler arasında şunlar yerini alıyor:
 • Muhtaç aylığı başvuru formu
 • Engelli durumda ise özrünü beyan edecek bir Sağlık Kurulu raporu bulunmalıdır.
 • Başvuru formuna Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesi üzerinden ulaşılabilir.
Dar gelirli vatandaş başvurduğu anda 2.088 TL destek ödemesi alacak: Muhtaçlık aylığı başvurusu nasıl yapılır? Başvuru şartları nelerdir? 2022 MUHTAÇ AYLIĞI NE KADAR OLDU? Muhtaç aylığı talebi imzalı bir başvuru formu ve sağlık raporu ile şahsen ya da posta yolu ile iletilebilir. 2022 yılı içerisinde yardım tutarı artırılmıştır. Muhtaç olanlar, engelliler için ya da yetim çocukları için ödenen aylık tutar 2.088,61 TL oldu.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.