SON DAKİKA
Hava Durumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sonra Bakan Nebati de Açıklamada Bulundu: Akaryakıt Fiyatları Geçici!

Haber Giriş Tarihi: 18.06.2022 12:02
Haber Güncellenme Tarihi: 18.06.2022 11:31
https://gazetebanka.com/
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sonra Bakan Nebati de Açıklamada Bulundu: Akaryakıt Fiyatları Geçici!

Akaryakıt fiyatlarının ocak ayında aldıkları zamlar, ilerleyen dönemlerde sektörü bekleyen olumsuzlukların yalnızca başlangıç noktası oldu. 24 Şubat tarihinde resmen başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşının emtia varlıklara değer kazandırması ile birlikte yükselen brent petrol fiyatı, akaryakıt fiyatlarının da üst seviyelere ulaşmasına yol açtı.

Savaşın ilk başladığı günlerde 130 dolar seviyesine kadar yükselen brent petrol, benzin ve motorin fiyatlarını 25 TL seviyesine kadar dayandırmıştı. Şu an bir nebze de olsa gerileyen brent petrol, akaryakıt fiyatlarına da indirim yapılacağı konusunda vatandaşları umutlandırırken beklenti karşılanmadı. Aksine akaryakıt fiyatları nerede ise 30 TL’yi buldu.

Ülkede yaşayan ve gündelik hayat akışı içerisinde kendi aracını kullanmak isteyen vatandaşlar akaryakıt fiyatları sebebi ile araçlarını kullanmayı bırakıp toplu taşıma araçlarına yönelirlerken, fiyatların artması ulaşım ücretlerine de zam yapılmasına sebep oldu ve vatandaş akaryakıt zamlarından bütçesini korumayı başaramadı.

Sektör zammının gündelik hayata direkt olarak yansımasına ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşın beklediği indirim açıklamasını yapamadı. Erdoğan’dan sonra Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de akaryakıt zamlarının sebeplerini ve çözüm yollarını anlattı. Bakan Nebati'den Ferahlatan Açıklama!
Bakan Nureddin Nebati artan enflasyonun, arzın talebi karşılamamasının, Rusya- Ukrayna savaşının ve diğer etkenlerin akaryakıt fiyatlarını arttırdığını belirterek bu durumun geçici olduğunu açıkladı. Tam tarih veremeyen Bakan Nebati’nin bu açıklaması, vatandaşların akaryakıt indirimleri konusunda umutlanmasını sağladı. "Enflasyon Tüm Dünyanın Sorunu"
Bakan Nebati, enflasyonun tüm dünyanın problemi haline geldiğini ve bu durumun da akaryakıt fiyatları başta olmak üzere pek çok alanda yüksek fiyatlandırmalar ile ortaya çıktığını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Akaryakıt Fiyatlarına İlişkin Yorumu!
Geçtiğimiz günlerde AK Parti grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, akaryakıt fiyatlarının yalnızca Türkiye’de değil, tüm dünya ülkelerinde arttığına dikkat çekerek rakamların rahatsız edici düzeyde olduğunu belirtti. Erdoğan, petrolün büyük bir kısmını ithal eden bir ülke olarak ham petrolün ve kurların artmasının Türkiye’yi anında etkilediğine de dikkat çekti.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.