SON DAKİKA
Hava Durumu

Cumhurbaşkanı duyurdu! 0.89 ve 0.99 faizli konut kredisi kimlere verilecek?

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2022 11:06
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2022 11:06
https://gazetebanka.com/
Cumhurbaşkanı duyurdu! 0.89 ve 0.99 faizli konut kredisi kimlere verilecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapılan kabine toplantısında konuşulan devlet destekli konut kredisi ile ilgili müjdeli haberi verdi. Vatandaşın merakla beklediği konut kredisinin ayrıntılarına dair bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamalarda en dikkat çeken taraf konut kredisinin faiz oranındaki düşük seviye oldu. Açıklamanın ardından binlerce vatandaşın aklında ki konut kredisi kimlere verilecek? Uygun faiz oranlı konut kredisinin şartları ne? Devlet destekli konut kredisinin ayrıntıları ne? Devlet Destekli Konut Kredisi

Yapılan kabine toplantısından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konut kredisine dair yaptığı açıklamalar ev alma hayali kuran vatandaşta heyecanlandırdı.  Erdoğan ev almak isteyenlere devlet destekli yüzde %0.89 ile %0.99 faiz oranları ile konut kredisi verileceğini açıkladı. Hazine ve Maliye bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının ortak yürüteceği “ilk evim konut finansman paketi”  “genişletilmiş konut finansman paketi”  “inşaat sektörüne özel kredi garanti paketi” kapsamında bakanlık destekli kredi verileceğini duyurdu. 3 ayrı paket şeklinde hazırlanan proje ile ev almak isteyenlere ve ev inşaatı yapan inşaat sektöründeki firmalara finansman desteği verilecek. Konut Kredisi Kimlere Verilecek ve Kredi Detayları Nelerdir?

%0.89 ve %0.99 faiz oranı ile verilen konut kredisinin kimlere verileceğine dair yapılan açıklamaya göre;
  • Genişletilmiş konut finansman paketi kamu bankalarında 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılan döviz tevdiat hesapları açılması gerekmektedir.
  • Kamu bankalarında açılan altın hesapları kredi kapsamında değerlendirilmektedir.
  • Açılan hesapların değeri istenilen konutun %50’sini karşılayacak miktarda olması gerekmektedir.
  • Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası satımı ile karşılanması şartı ile 2 milyon lira değerinde ki konutlar için 10 yıl vade ile konut kredisi desteği sunulmaktadır.
  • Genişletilmiş konut finansman paketi birinci ve ikinci el konutları da kapsamaktadır.
Konut Kredisi Şartları Nelerdir? Devlet destekli konut kredisi kampanyasının ne zaman başlatılıp ne zaman sonlanacağına dair net bir bilgi verilmemektedir. Yapılan açıklamalar doğrultusunda proje ile ilgili çalışmaların devam ettiği belirtilmektedir. Proje ile ilgili finansman çalışmaları ilgili bakanlıklar tarafından devam etmekte. Açıklanan konut kredisinden yararlanmak için en temel şart ise kamu bankalarında döviz ve altın hesabı açılması ve açılan hesaptaki tutarın istenilen konutun % 50’sini karşılayacak miktarda olmasıdır.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.