SON DAKİKA
Hava Durumu

Çöküşüyle Deprem Etkisi Yaratan LUNA Şimdi Ne Durumda?

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2022 16:14
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2022 16:14
https://gazetebanka.com/
Çöküşüyle Deprem Etkisi Yaratan LUNA Şimdi Ne Durumda?

Kripto para piyasalarında Mayıs ayı ortalarında UST ve LUNA krizi yaşandı. Terra blok zincirinin 2 kripto para birimi olan UST ve LUNA, 9 – 12 Mayıs tarihleri arasında neredeyse tüm değerlerini kaybederek, hem dünya genelinde birçok yatırımcının çok ciddi ölçülerde zarar etmesine yol açtı hem de genel olarak kripto para piyasasının değerinin ciddi oranlarda düşmesine neden oldu. Çöküş sonrası Terra ekibi LUNA 2.0 projesini hayata geçirdi ve yatırımcılar, LUNA’da son fiyat durumlarını araştırıyor. Binance borsasında da delist edilen LUNA’da son durumlar ne? LUNA Çöküşü ve Sonrası

Terra blok zincirinde yer alan UST ve LUNA, mekanizma gereğince birbirlerine bağlı kripto paralar olarak işlem görüyordu. Sistemde ABD dolarına sabitlenmiş olan UST’nin her satılışında bir LUNA basılıyordu ve UST’nin 9 Mayıs’ta sabitliğini kaybetmesi ile UST yatırımcıları hızla ellerindeki UST’leri satmaya başlamıştı. Bu satış baskısı UST’nin değerini iyice sıfıra kadar yaklaştırırken, her satışta artan LUNA’nın arzı da 6,5 trilyonu aşınca değeri neredeyse sıfırı görmüştü. Ardından Binance borsası da LUNA’yı delist edince, Terra “Yeniden Doğuş” planını hayata geçirdi. LUNA’da Neler Oluyor?

Terra ekibi, eski Terra blok zincirine “Terra Classic” ismini verdi ve buradaki LUNA da “LUNA Classic (LUNAC)” ismini aldı. Yeni Terra blok zinciri ise doğrudan “Terra” ismiyle sisteme dahil edilirken, LUNA 2.0 da eski ismiyle “LUNA” olarak blok zincirdeki yerini aldı. Öte yandan algoritmik stablecoin olan UST’ye ise yeni blok zincirinde yer verilmedi. Yeniden harekete geçen LUNA için Terra ekibi bir de airdrop programı başlattı. Toplam arzı 1 milyar olarak belirlenen LUNA’nın %70’lik kısmı 2 yıl içinde eski LUNA sahiplerine çeşitli borsalar üzerinden ücretsiz dağıtılacak.

Eski blok zincirinde kalan ve piyasada deprem etkisi yaratan LUNA ya da şimdiki ismi ile LUNAC, 0,000015 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Gazetebanka yatırım tavsiyesi vermez.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.