SON DAKİKA
Hava Durumu

Çocuk yardım parası neden alınır? Çocuk yardım parası veren kurum hangisi?

Haber Giriş Tarihi: 20.06.2022 00:12
Haber Güncellenme Tarihi: 19.06.2022 17:00
https://gazetebanka.com/
Çocuk yardım parası neden alınır? Çocuk yardım parası veren kurum hangisi?

Devlet, ailelere doğum için ve ilerleyen dönemdeki çocuk bakımları için yardım sağlanmaktadır. Bu yardımlar ile maddi durumu olmayan ailelerin çocuklarının bakımına yardım edilmektedir. Doğum yapan anneler ve çocuklar için birkaç çeşit yardım bulunmaktadır. Bunlar; çocuk yardımı, doğum yardımı, doğum parası, süt parası ve mama ile bez yardımıdır. Bu yardımlar hakkında gerekli bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Çocuk yardımı ne kadar?
Çocuk yardımı evlat edinilen, üvey olan, mahkeme kararı ile verilen ve öz evlat gibi bakılan çocuklar için verilmektedir. SGK çocuk parası ne kadar? Çocuk yardımı için verilen paralar çocuğun yaşına göre değişmektedir. Bu yardım için verilen miktarlar şu şekildedir:
  • 0 ile 6 yaş arasında bulunan çocuklara 115 TL,
  • 6 yaşın üzerinde bulunan çocuklara 57 TL yardım sağlanmaktadır. 
Çocuk parası kaç yaşına kadar ödenir?
Çocuk parası erkek çocuklar için 25 yaşına gelene kadar veya sigortalı bir iş bulana kadar devam etmektedir. Kız çocukları için ise evlenene kadar ya da sigortalı bir iş bulana kadar devam etmektedir. Bu sistemin uygulandığı tek ülkeyiz. Diğer ülkelerde çocuklar belli bir yaşa gelince ödenekler kesilmektedir.

Çocuk yardımı ayın hangi günlerinde verilmektedir? Çocuk parası 3 ayda bir olmak üzere yılda 4 defa verilmektedir. 

Çocuk yardımına başvuru nasıl yapılmaktadır? Çocuk yardımı başvuruları iki yerden yapılmaktadır. Bu yardıma başvuru belediyelerden ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan yapılmaktadır. Çocuk parası için gerekli evraklar nelerdir? Başvuru sırasında ebeveynlere ve çocuğa ait kimlik belgesi, doğum izni ile doğum belgesi gerekmektedir. Başvuru sırasında istenebilecek ek belgeler ya da bilgilerde dürüst olmaya dikkat ediniz. 

Çocuk yardım parası nereden alınmaktadır? Çocuk yardım parası PTT ile Ziraat Bankası aracılığıyla alınabilmektedir. Her yıl paranın teslim edileceği yer açıklanmaktadır. Parayı almak için kimlik belgeniz yeterlidir. Doğum yardımı ne kadar?
Doğum yardımı yeni doğum yapmış kadınlara sağlanan bir yardımdır. Bu yardım için verilen para miktarı değişmektedir. Çocuk sayısına göre değişiklik göstermektedir. Eğer anne ilk çocuğunu doğurduysa 300 TL yardım sağlanmaktadır. Doğan çocuk annenin ikinci çocuğu ise 400 TL yardım sağlanmaktadır. Doğan çocuk annenin üçüncü, dördüncü veya daha sonraki çocuğu ise 600 TL yardım sağlanmaktadır. İkiz çocuklar için bu yardım 1000 TL olmaktadır. Doğum yardımı tek seferlik olan bir yardımdır. Her çocuk doğduğunda bu yardımı alabilirsiniz ama bir çocuk için sadece bir defa yardım alınmaktadır.

Doğum yardımı başvurusunu nereden ve nasıl yapabilirim? Doğum yardımı başvurusu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla yapılabilir. Bunun dışında belediyelerden de yardım başvurusu yapılır. Başvuru sırasında dilekçe, kimlik ve fotoğraf bulundurulmalıdır. Başvuru dilekçesinde başvuru yapan kişi, doğum yapan kişi ve yeni doğan kişiye ait ad, soyad ile TC kimlik bilgilerini yazılmalıdır. Bunun dışında anne ve babadan biri kamu işçisiyse o belirtilir ve çalışılan kurumdan mühür ile onay alınır. Başvuran kişi iletişim bilgileri ile tarihi yazıp imza atmalıdır. 

Doğum yardımı dilekçesi nereye verilir? Doğum yardımı dilekçesi yukarıda da belirttiğimiz gibi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na verilmelidir. Başvuru sırasında belirtilen tüm bilgilerin doğru olmasına dikkat edilmelidir. Yalan bilgiler bulundurmayınız. Bilgilerin hepsi kontrol edilmektedir. Bu bilgilere göre yardım sağlanmaktadır.

Doğum yardımı parası nereden alınır? Doğum yardımı için verilen para PTT şubelerinden teslim alınabilir. Teslim için annenin kimlik belgesiyle gitmesi gerekmektedir.  Doğum parası nedir?
Doğum parası, sigortalı annelere doğum ve hamilelik sırasında işe gidemediği zamanlara ait ücretlerin ödenmesidir. Anne 32. haftadan itibaren doğum iznine çıkabilir. Doğum iznine çıkmak için iş göremezlik raporu alması gerekmektedir. Eğer kişi birden fazla bebek bekliyorsa 30. haftadan itibaren doğum iznine çıkabilir. İş göremezlik parası alabilmek için annenin son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigortası bulunmalıdır. Doğum parası ne kadardır? Doğum parası annenin çalışırken aldığı günlük ücrete göre değişmektedir. Para o günlük ücret üzerinden hesaplanmaktadır.

Doğum parası başvurusu annenin çalıştığı işyeri aracılığıyla yapılmaktadır. Anne işyerine iş göremezlik raporunu verince başvurusu tamamlanmış olur. Bu başvuru Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilmektedir. Doğum parası maaş ile beraber alınabilir. Yani doğrudan hesabınıza yatırılmaktadır. Süt parası nedir?
Süt parası sigortasız annelere verilmektedir. Fakat babada sigorta şartı aranmalıdır. Babanın sigortası Sosyal Sigortalar Kurumu ya da Bağkur aracılığıyla sağlanmalıdır.  Başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne yapılmaktadır. Başvuru için kimlik belgesi, doğum raporu ve dilekçe teslim edilmelidir. Başvuru aynı zamanda doğum yapılan hastane üzerinden de sağlanabilir.  Süt parası nereden alınır?
Süt parası PTT şubelerinden teslim alınabilir. PTT şubelerinden herhangi birine annenin kimlik belgesi ile gitmesi yeterlidir. Süt parası bir defaya mahsus alınan bir ücrettir. Bu yardım her çocuk için bir defa sağlanmaktadır. Bu hususa dikkat ediniz.   Mama ve Bez Yardımı nedir?
Mama ve bez yardımı durumu belirli bir seviyenin altında olan ailelere verilmektedir. Durumu olmayan bu ailelerin bebeklerine daha sağlıklı bir ortam sunması için bu yardım sağlanmıştır.  Bu aileler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla başvurularını yapabilir. Başvuru olumlu sonuçlanırsa aileler 2 yıl boyunca aylık olmak üzere yardım sağlanmaktadır. Bu yardım için maksimum tutar şu an aylık 253 TL olarak belirlenmiştir. Başvurudan sonra 30 gün içerisinde olumlu veya olumsuz olarak dönüş yapılmaktadır. Olumlu dönüşten sonra belirtilen günlerde yardım paranızı almaya gidebilirsiniz.  Başvuru Yaptım Nereden Sorgulayabilirim?
Başvurularınızı e-Devlet aracılığıyla sorgulayabilirsiniz. Sorgulamalar için e-Devlet’e giriş yapılmalıdır. Bu kısımda sorgulama yapmak istediğiniz işleme dikkat ediniz. Eğer Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı bir yardıma başvurduysanız e-Devlet üzerinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hizmetlerini bulunuz. Oradaki Sosyal Yardımlaşma Bilgileri Sorgulama işlemi ile sorgulamanızı yapabilirsiniz. Eğer iş göremezlik için alacağınız ücreti sorgulamak istiyorsanız bu işlem Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinde Sosyal Sigortalar Kurumu (4A) ve Bağkur (4B) için sağlanan iş göremezlik ödemelerini kontrol edebilirsiniz. Bu sonuçta alacağınız tutar çıkmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda başvurunuz olumlu sonuçlandıysa ilgili yerden paranızı teslim alabilirsiniz. Parayı almak için gerekli olan belgeleri yukarıda bulabilirsiniz.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.