SON DAKİKA
Hava Durumu

Çiftçilere hibe müjdesi! Artan ayçiçek yağı geri ödemesiz hibe desteğini tetikledi! Başvurana 50 bin TL ödeme yapılacak!

Haber Giriş Tarihi: 10.03.2022 17:42
Haber Güncellenme Tarihi: 10.03.2022 17:05
https://gazetebanka.com/
Çiftçilere hibe müjdesi! Artan ayçiçek yağı geri ödemesiz hibe desteğini tetikledi! Başvurana 50 bin TL ödeme yapılacak!

Ülkeler arası savaş ekonomik yönden küresel piyasaları olumsuz olarak etkiliyor. Türkiye üretim dengesini bu süreçte yitiren ülkeler arasında yerini aldı. Gıda fiyatlarına yönelik yapılan artışlar, ihtiyacın sürekli oluşum eğilimi göstermesi sıkıntılara yönelik adım atılma ihtiyacını oluşturdu. Devlet duruma çiftçiye yönelik üretim istihdamını destekleyici adımlarla el koydu. 50 Bin TL'lik Çiftçi Hibe Desteği Açıklandı! Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş süreci özellikle gıda ürünlerinin çoğunun bu ülkelerden ithal edilmesi gerçeğini gündeme getirdi. İleriye dönük oluşabilecek problemlere karşı çiftçilere hibe desteği müjdesi verildi. Başlangıçta hububat ürünleri desteklenirken özellikle ayçiçeği ekimi için bitki tohumu temin edilecek. Devletin sunacağı destekler nadasa çekilmiş ya da atıl durumda bulunan arazileri kapsayacak. Destek kapsamına giren ürünler arasında ayçiçeği, baklagil, kanola, soya, aspir gibi yağlı tohumlar yer alacak. Desteğin Detayları Resmi Gazetede Yayınlandı!

Geçtiğimiz günlerde piyasada hareketliliği sağlayabilmek, hububat ürünlerine yönelik artışı güçlendirmek için hibe desteği haberi resmi gazetede yayınlandı. Gazetede yayınlanan ilana göre nadasa bırakılan ve atıl durumdaki araziler ön planda tutulacak. Amaç imalat sektörüne yönelik yeni bir hız kazandırabilmek, kullanılmaz durumda olan alanların verimliliğini arttırabilmektir. Çiftçiye Yönelik Ödenecek Destek Tutarı Belli Oldu! Resmi gazetede yayınlanan ve Cumhurbaşkanlığı tarafından yetki verilen proje kapsamında çiftçilere yüzde 75 oranına kadar hibe desteği ile yardım sağlanacak. Konu üzerine Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi yeni bir açıklamada bulundu. Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada sunulan rakamların bugün itibariyle hesaplara yatırılmaya başlanacağını müjde olarak duyurdu. Yapılacak desteklerin miktarları da detaylı bir şekilde açıklandı. Toplamda 5 milyar 586 milyon 398 bin 824 TL'yi bulan tarımsal alanda çiftçi destekleme ödemeleri hesaplara yatırılmaya başlanıyor.

Ödenecek destek oranları şu şekildedir:
  • Hububat ürünleri, baklagil ve dane mısır desteği miktarı: 48 milyon 417 bin 432 TL,
  • Mazot ve gübreye yönelik destek miktarı: 4 milyar 675 milyon 260 bin 816 TL,
  • Sertifikalı tohum kullanımına yönelik destek miktarı: 5 milyon 567 bin 53 TL,
  • Sertifikalı fidan üretimine yönelik destek miktarı: 4 milyon 451 bin 893 TL,
  • Yem bitkilerine yönelik destek miktarı: 852 milyon 701 bin 630 TL.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.