SON DAKİKA
Hava Durumu

Cep telefonlarına ÖTV indirimi geldi mi? Cep telefonlarında ÖTV matrahı değişikliği yapıldı!

Haber Giriş Tarihi: 21.04.2022 18:22
Haber Güncellenme Tarihi: 21.04.2022 16:25
https://gazetebanka.com/
Cep telefonlarına ÖTV indirimi geldi mi? Cep telefonlarında ÖTV matrahı değişikliği yapıldı!

Resmi gazetede yayınlanan kararda cep telefonlarında özel tüketim vergisi matrahı değiştirildi. Yayınlanan karardan sonra akıllara cep telefonu fiyatlarında indirim olup olmayacağına dair sorular geldi. Lüks tüketim ürünü olan pahalı cep telefonlarında bir indirim olması beklenmezken yüzde 25 oranına indirilen 1500 TL altı telefonlarda indirim yapılması beklenmektedir.

Yayınlanan kararda 1500 TL’yi aşmayan telefonlarda vergi yüzde 25 olarak belirlendi. Özel tüketim vergisi indiriminden sonra gözler cep telefonlarında yapılacak fiyat düşürülmesine çevrildi. 1.500 TL ile 3.000 TL arası olan cep telefonlarında indirim beklenirken lüks pahalı cep telefonlarında indirimin olacağı beklenmiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı özel tüketim vergisi matrahında yapılan değişiklikler resmi gazetede yayınlanarak uygulamaya başlanması bekleniyor. Cep Telefonlarında ÖTV Matrahı Düzenlemesi


Resmi gazetede yayınlanan cumhurbaşkanı onaylı karar da özel tüketim vergisi ile ilgili düzenlemeyi cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı. Düzenlemede en alt fiyatta ki cep telefonlarının matrahı yükseltildi. Yüzde 25 olan oran yeni düzenleme ile yükseltildi. Yeni düzenlemeden sonra ÖTV alınan cep telefonlarının fiyatlarında indirim geldi. Cep Telefonu Fiyatlarında Düşüş Olacak Mı?
Resmi gazetede yayınlanan karar ile özel tüketim vergisi ÖTV matrahında değişiklikler yapıldığı duyuruldu. 1500 TL’yi aşmayan telefonlarda yüzde 25 indirim yapılacak. Yeni değişikliğe göre öncesinde 1.500 TL ile 3.000 TL arasında olan cep telefonlarında özel tüketim vergisi yüzde 40 olarak belirlenirken 3.000 TL üzeri cep telefonlarında bu oran yüzde 50 olarak belirlendi. Cep telefonlarının fiyatına göre değişen ÖTV oranları en düşük 640 TL iken o fiyat 1.500 TL’ye yükseltildi ve ÖTV oranı yüzde 40 olarak belirlendi. Yüzde 50 Vergi Oranı
Yüzde 40 oranında olan ÖTV 640 TL ile 1500 TL arasında ki cep telefonlarında fiyat 1500 TL’den 3.000 TL’ye yükseltildi ÖTV oranı ise yüzde 50 olarak uygulanacaktır. Resmi gazetede yayınlanan yeni düzenleme ile lüks cep telefonlarında henüz bir indirim görülmese de daha uygun fiyatlı cep telefonlarında yavaş yavaş indirim yapılması bekleniyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.