SON DAKİKA
Hava Durumu

Çanakkale 1915 Köprüsü faaliyete geçti! 1915 Çanakkale Köprüsü yeni tarifesi ne kadar oldu! İlk hafta geçiş ücretsiz!

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2022 19:34
Haber Güncellenme Tarihi: 21.03.2022 13:36
https://gazetebanka.com/
Çanakkale 1915 Köprüsü faaliyete geçti! 1915 Çanakkale Köprüsü yeni tarifesi ne kadar oldu! İlk hafta geçiş ücretsiz!

Asya ve Avrupa'yı 6.kez buluşturacak 1915 Çanakkale köprüsü Çanakkale'nin yıldönümü 18 Mart tarihinde açılışı gerçekleşti. Köprü üzerinden hedeflenen araç geçişi günlük 45 bin olarak belirlendi. Açılan bu köprü ile hedeflenen Çanakkale köprüsü ile Çanakkale boğazını 6 dakikada geçebilmek. Köprünün geçiş ücreti de belli oldu.

Asya ve Avrupa kıtasını deniz üzerinden 4. kere bir araya getiren 1915 Çanakkale köprüsü için belirlenen geçiş ücreti 200 TL oldu. Hedefte 6 dakikada Çanakkale köprüsü ve boğazını geçmek bulunuyor. İlk defa 2017 yılında temeli atılan köprü Çanakkale'de Lapseki ile Gelibolu ilçeleri arasında bulunuyor. Çanakkale Köprüsü Geçiş Ücreti Ne Kadar Oldu?

18 Mart günü gerçekleşen köprünün açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapıldığı geçiş ücreti de net olarak belli oldu. İlk haftaya özel geçişler ücretsiz olarak yapılabilecek. Cumhurbaşkanı konu üzerine; “Otomobil geçiş fiyatlarını 200 TL olarak belirledik” yorumunda bulundu. Yorumun hemen ardından vatandaşa dönerek “pahalı mı?” diye bir soruda yöneltti.

Köprünün maliyetine bakıldığında günde 45 bin araç geçiş garantisi sunularak gerçekleştirildi. Yıllık garanti ücreti ise 380 milyonluk euro olarak belirlendi. Toplamda garanti ücreti 6 milyar Euroya ulaştı.

Yaşanan bu gelişmeler sonucunda Çanakkale köprüsünün nerede olduğu da merak edilmeye başlandı. Çanakkale Köprüsü Nerede Yer Alıyor 1915 Çanakkale köprüsü, Çanakkale il sınırları içerisinde yer alan Lapseki ile Gelibolu ilçelerinin ara bölgesinde kurulmuş bir asma köprü yapısıdır. İlk hafta ücretsiz olarak faaliyete geçecek olan köprü, Kınalı, Tekirdağ, Çanakkale ve Balıkesir oto yolunun bir parçası haline gelecek.

Köprünün üretim kapasitesinde orta açıklık uzunluğu göz önünde bulundurulduğunda 2.23 metre ile Japonya'daki Akashi Kaikyo adı verilen köprünün uzunluğunu da geçerek dünyadaki en uzun asma köprü ünvanına sahip oldu.

Köprü bulunduğu yer itibariyle Silivri'de 0-3 ve 0-7 Balıkesir'de ise 0-5 otoyolları arasında bir bağlantı sağlayacak. Çanakkale Köprüsünün Tarihsel Gelişimi Çanakkale köprüsü tarihte ilk defa 1984 yılında proje olarak yapılması planlandı. 1995 yılında ise ihaleye çıkarıldı. İhaleye 18 yabancı firma katılsa dahi bu projenin yapılmasının mümkün olmadığı savunularak projeden çekilindi. Tarihler 3 Mart 2016'yı gösterirken Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 1915 Çanakkale köprüsünün açıklanacağını duyurdu.

26 Ocak 2017 Perşembe günü ihaleye çıkarıldı. İhale tamamlandığında 18 Mart 2017 tarihinde ilk defa Lapseki'de yapılan bir tören ile temel atıldı. 26 Mayıs 2020 yılında ise köprünün kuleleri tamamlanmış oldu. İlgi çeken durum ise köprünün iki çelik kulesi bulunuyor. Kulelerin yüksekliği ise 318 metre. Burada kullanılan metre Çanakkale zaferine atıfla 3.ayın 18. gününe ithaf edilerek 318 metre olarak belirlendi.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.