SON DAKİKA
Hava Durumu

Çalışanlar, emekliliğe gün sayanlar bu haber size! Emekli olurken maaşı yükseltebilmek bu yolla mümkün!

Haber Giriş Tarihi: 12.04.2022 15:09
Haber Güncellenme Tarihi: 12.04.2022 13:36
https://gazetebanka.com/
Çalışanlar, emekliliğe gün sayanlar bu haber size! Emekli olurken maaşı yükseltebilmek bu yolla mümkün!

Emekli olurken çalışma yaşantısında geçirilen gün sayısı ve doldurulan prim ön plana çıkıyor. Bunun yanı sıra alınan maaşı etkileyen farklı durumlarda söz konusu olabiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kadınlar ve erkekler için belirlenen yaş sınırı ve istenen gün sayısı şartı yerine getirildiğinde emekli olunabiliyor. Çalışma yaşantısında elde edilen primler emeklilik maaşının ne kadar olacağını doğrudan etkiliyor.

Emeklilik sürecinde alınacak maaşın oranını çalışma yaşantısı süresince etkileyebilmek mümkün. Özellikle çalışma süresi, işteki aylık kazanç, çalışmaya belirli nedenlerle ara verme durumu emeklilik sürecinde maaşın belirlenmesini etkiliyor. Emekli Maaşını Etkileyen Unsurlar
Çalışırken emekli maaşını yükseltebilmek mümkün. Çalışma şartları, aylık kazanç durumu, işyerinin durumu, çalışılan süre maaşı etkiliyor. Bu durum aynı işyerinde çalışan kişilerin emekli olduklarında aldıkları maaşların farklı olmasını dahi etkiliyor. Ortalama olarak aylık kazanç ve ödenen prim gün sayısı emekli maaşını ortaya çıkarıyor. 3 farklı formül üzerinden kişilik emekli olabiliyor. Burada 1999 yılı öncesi-sonrası, 2008 yılı öncesi ve sonrası olarak belirleme yapılıyor. Emekli Maaşı Nasıl Yükseltilebilir?


Emekli maaşının çalışırken arttırabilmek için;
  • Emeklilik yaşını beklerken çalışmaya devam etmek gerekiyor. Bu sürede prim sayısını arttırabilmek önemli.
  • Kişinin aylık kazancı yüksek orandan yatıyorsa emekli olduğunda maaşı yüksek olacak.
  • İşyerinde çalışırken kişi için belirlenmiş brüt maaş oranı aylık prim tutarını etkiliyor. Maaş yükseldikçe yatırılan prim de artıyor ve bu da emekli maaşını doğrudan etkiliyor.
  • Bu yönüyle düşünüldüğünde asgari ücret tutarında çalışma yaşantısı bulunan bir kişi ile tavan tutar üzerinden maaş alan bir kişinin emeklilik süreci tamamlandığında aldıkları maaş farkı çok fazla artabiliyor.
  • Emeklilikte maaşı yükseltebilmenin bir başka formülü ise prim günüdür. Prim gününün fazla oluşu maaşın daha da artmasını sağlıyor.
Memurlarda Maaş Artışı Nasıl Belirleniyor?
Memurlarda maaş artışı daha farklı oluyor. Unvanına yönelik kademe arttıkça maaşta değişimde yaşanabiliyor. Ek gösterge oranı yüksek olan memurların emekli maaşları ve ikramiyeleri de doğrudan yükseliyor. Memurluk görevinde bulunan bir kişi görevinde yükselme gösterirse aldığı taban aylığı ve göstergesi değişecek. Bu da emekli maaşını artıracak.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.