SON DAKİKA
Hava Durumu

Çalışanlar dikkat: Bu durumlarda 83 TL ile 111 TL ödeme alma hakkınız bulunuyor!

Haber Giriş Tarihi: 29.03.2022 15:31
Haber Güncellenme Tarihi: 29.03.2022 15:31
https://gazetebanka.com/
Çalışanlar dikkat: Bu durumlarda 83 TL ile 111 TL ödeme alma hakkınız bulunuyor!

İş kazaları ya meslek hastalıkları, bazı iş kollarında sıklık ile gözlenebilmektedir. Bu durumda ilgili kazaları geçirmiş olan ya da meslek hastalığına yakalanmış olan kişiler, işe gidemedikleri günler için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından koruma altına alınırlar.

Sosyal Güvenlik Kurumu ilgili meslek hastalığına yakalanmış olan ya da iş kazası geçirmiş olan kişilere, gördükleri tedavinin cinsine bağlı olarak farklı tutarlarda ödeme yapmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu İş Kazası ve Meslek Hastalığı Destekleri

Sosyal Güvenlik Kurumu, geliştirdiği projeler ile hem sigortalı olan kişilere hem de onların yakınlarına çeşitli kategoriler altında farklı tutarlarda destekte bulunmaktadır. Bu kapsamda kurum tarafından vatandaşlara ulaştırılan destek ödemelerinden biri, iş kazası geçirmiş olan ya da meslek hastalığına yakalanmış olan vatandaşlara ulaştırılmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu, iş kazası geçirdiği ya da bağlı bulunduğu meslek grubundan ötürü meslek hastalığına yakalanmış olduğu için fiilen iş hayatına devam edemeyen vatandaşlara, farklı tutarlarda ödeme yapmaktadır. Bu kapsamda hesaplanmış olan destek tutarları şu şekildedir:
  • Tedavisi ayakta yapılmış olanlara (günlük): 111,20 TL
  • Tedavisi yatarak yapılmış olanlara (günlük): 83,40 TL
Malulen Emeklilik Nedir? Geçirdiği iş kazası ya da yakalandığı meslek hastalığı sebebi ile çalışma hayatına devam edemeyecek olan vatandaşlar, malulen emekli olma hakkına sahiptir. İş hayatına devam edemeyecek kadar kayba uğrayan vatandaşlar, belirli sigortalılık süresi ve prim ödemesine sahip oldukları takdirde emekli maaşı alabilmektedirler. Malulen Emeklilik Şartları Geçirdiği iş kazası ya da yakalandığı meslek hastalığı sebebi ile çalışma hayatı içerisinde yer alamayacak olan vatandaşların malulen emekli olabilmek için sağlamaları gereken şartlar şu şekildedir:
  • Yüzde 40 engeli olanlar için: 4400 günlük prim ödemesi, 20 yıllık sigortalılık
  • Yüzde 60 ve üzeri engeli olanlar için: 4000 günlük prim ödemesi, 18 yıllık sigortalılık
  • Yüzde 80 ve üzeri engeli olanlar için: 3600 günlük prim ödemesi, 15 yıllık sigortalılık
https://gazetebanka.com/tc-kimlik-numaranizin-son-hanelerine-gore-yardim-odemesi-ptt-hesabiniza-yatmis-olabilir/36015/
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.