SON DAKİKA
Hava Durumu

Çalışan sayısında önemli değişim! TÜİK verileri doğruladı

Haber Giriş Tarihi: 10.08.2022 21:10
Haber Güncellenme Tarihi: 10.08.2022 17:13
https://gazetebanka.com/
Çalışan sayısında önemli değişim! TÜİK verileri doğruladı

TÜİK Haziran ayında gerçekleşen işsizlik rakamlarını kamuoyu ile paylaştı. Açıklanan son verilere göre Türkiye'deki işsizlik sayısı Haziran ayında daha önceki aylara göre 136 bin kişi azaldı. Genel istatistiklerde işsizlik oranı %10,3 seviyesinde gerçekleşti. TÜİK RESMİ AÇIKLAMASIYLA İŞSİZLİK ORANLARINI PAYLAŞTI! Haziran ayında açıklanan işsizlik verilerine göre bir önceki aya göre işsiz sayısı 136 bin kişi azalarak 3 milyon 541 bin kişi oldu. Mayıs ayında bu oran yüzde 10.9'du.

TÜİK'in resmi olarak yaptığı açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Hanehalkı işgücü araştırması sonuçları ortaya çıktı. 15 yaş ve üzerinde çalışmayan işsiz sayısı Haziran ayında daha önceki aylara göre 136 bin kişi azaldı. İşsizlik oranı erkeklerde %8.5, kadınlarda %13.8 olarak öngörülüyor.” İŞGÜCÜNE KATILMA ORANI AZALDI! Öte yandan istihdam edilen kişilerin daha önceki aylara göre 46 bin kişi azaldığı fark edildi. Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam oranı erkeklerde %65,3 kadınlarda ise %30,6 oldu.

TÜİK verilerinde işgücüne katılma oranı erkeklerde %71,3 kadınlarda ise %35,5'i buldu. Haziran ayından önceki aylarda aylara göre 182 bin kişi azalma gösterdi.

Genç nüfus olarak adlandırılan 15 ve 24 yaş arası grup işsizlik oranları ise daha ilginçti. Daha önceki aylara göre pek bir değişim gözlemlenmedi. %20,4 rakamına ulaşıldı. Erkeklerde belirlenen yaş aralığında işsizlik %16.3, kadınlarda ise %27.9 seviyelerinde olduğu tahmin ediliyor. POTANSİYEL VE TEMEL İŞGÜCÜ ÇALIŞMA SAATLERİ BELLİ OLDU! Mevsim ve takvim etkisinden arındırılarak ortaya konan temel işgücü göstergelerinde ise haftalık fiili çalışma süresi 44,5 saat olarak belirlendi. Daha önceki aylara göre 0.6 saat artış gösterdiği fark edildi.

Eksik istihdam durumu atıl işgücü ve potansiyel işgücü oranı Haziran ayından önceki aylara göre %20. 4 azaldı. Zamana bağlı eksik istihdam oranı %13,9 oldu. Potansiyel iş gücü ve işsizlerin toplam oranı ise %17,1 olduğu tahmin ediliyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.