SON DAKİKA
Hava Durumu

Çalışan öğrenciler erken emekli olabilecek: Stajyer öğrencilik dönemi bulunanlara erken emeklilik yolu açılıyor! Çıraklık ve staj dönemi sigortası işe başlangıç tarihi olarak kabul edilecek!

Haber Giriş Tarihi: 24.09.2022 15:58
Haber Güncellenme Tarihi: 24.09.2022 13:53
https://gazetebanka.com/
Çalışan öğrenciler erken emekli olabilecek: Stajyer öğrencilik dönemi bulunanlara erken emeklilik yolu açılıyor! Çıraklık ve staj dönemi sigortası işe başlangıç tarihi olarak kabul edilecek!

Emeklilik sürecinde eksik prim gün sayısı bulunanlar çıraklık yaptıkları ve staj yaptıkları döneme ait sigorta ile erken emekli olabilecek. EYT kapsamında düzenlenen yasa tasarısı meclisten geçtiği anda işe başlangıç tarihinde yaşanan mağduriyet bu yönüyle giderilmiş olunacak. ÖĞRENCİNİN STAJ DÖNEMİ EMEKLİLİKTE FIRSAT OLUŞTURACAK! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı son açıklama ile staj sigortasına yönelik bir konuya değindi. Konuşmasında: “Biliniyor ki stajda sağlık sigortası yapılıyor ancak emeklilik sigortası yapılmıyor. Bu eski bir düzenlemedir. Bu konu yeniden ele alınmalıdır. Bu konuda çalışma yaptırıyorum ve sonuçlarını EYT kapsamında bunu değerlendireceğiz. Çalışmamız tamamlandığı anda dosyamız bittiği zaman bu soruna da cevap gelecek” dedi. ŞU ANKİ YASALAR NE DİYOR? Bakan Bilgin tarafından yapılan açıklama sonrasında çıraklık ve staj dönemlerinin de emeklilik sigortası başlangıç tarihi olarak kabul edilebilmesinde bir adım atılabileceğini gündeme getirdi. Bu durum şu anki şartlarda uzun vadede sigorta koluna mensup olan kişilerin emekliliği için geçerli kabul edilmiyor. Sigorta başlangıcı olarak değerlendiremiyor. Malulen emekli olacaklar, yaşlılık ya da ölüm sigortasına sahip olanlar da staj ya da çıraklık dönemine sigorta başlangıcı olarak okutamıyor. ÇIRAK VE STAJYERE SİGORTA NEDEN YAPILIR?

Yasalara göre çırak ve stajyer dönemi içerisinde olan kişiler kısa vadeli sigorta kollarına kayıtları oluşturuluyor. Herhangi bir meslek kazası durumu için sigortasına prim ödeniyor. Bu staj yerinde çalışma faaliyete gösteren stajyer için bir güvenlik olarak sunuluyor. DOĞUM BORÇLANMASI İLE ERKEN EMEKLİLİK Öte yandan staj başlangıç tarihi emeklilikte dikkate alınmasa da kadınların doğum halleri sigortalılık sürecinde saydırılabiliyor. Doğum borçlanması sayesinde sigorta başlangıç tarihi daha erken sürece çekilebiliyor. Bu durum daha erken emekli olabilmeyi kolaylaştırıyor. MECLİSE TEKLİF OLARAK SUNULMUŞTU! Geçtiğimiz dönemlerde bazı milletvekilleri bu konu üzerine meclise bir teklif sunmuştu. Teklifler herhangi bir kanun şeklinde yasaya yansıtılmadı. Ancak EYT düzenlemesi kapsamında bu maddenin yeniden gündeme gelmesi bekleniyor. Eğer gerçekleşirse milyonlarca vatandaş sigorta başlangıç tarihini daha erkene çekebilecek. Pek çok kişinin 1999 yıl öncesinde staj çalışması ya da çırak sigortası bulunuyor. Bu yönüyle emeklilik başlangıcını daha erkene çekebilmek mümkün olacak. Konunun detayları meclise aktarılacak EYT yasa tasarısı kapsamında daha net bir şekilde gündeme gelecek.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.