SON DAKİKA
Hava Durumu

Çalışan annelere destek geliyor! OSB ücretsiz kreş desteği! İlk pilot uygulaması hangi ilde başladı?

Haber Giriş Tarihi: 22.03.2022 17:06
Haber Güncellenme Tarihi: 22.03.2022 11:56
https://gazetebanka.com/
Çalışan annelere destek geliyor! OSB ücretsiz kreş desteği! İlk pilot uygulaması hangi ilde başladı?

Organize Sanayi Bölgesinde çalışan kadınların işgücüne yönelik istihdamını destekleyebilmek amacıyla yeni bir proje hayata geçirildi. Projenin ilk adımları çalışan kadınlara destek olmak amacıyla gün yüzüne çıkarıldı.

Konu üzerine çalışmalar Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Eğitim ve Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığının işbirliği ile yürütüldü. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 13 farklı Organize Sanayi Bölgesinde kreşe ihtiyaç duyulduğu yapılan ön anket çalışmaları sonrasında belli oldu. Yeni Proje ile Annelerin Yükü Hafifleyecek! Organize Sanayi Bölgesinde aktif olarak faaliyet gösteren kadın çalışanlara yönelik çocuklarının barınabileceği ve çalışma saatleri içerisinde vakit geçirebilecekleri kreş ve anaokulu desteği hizmete giriyor. Amaç annelerin iş yükünü hafifletebilmek.

Konu üzerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Musa Şahin tarafından açıklamada bulunuldu. “Yeni açılması planlanan Organize Sanayi Bölgelerindeki kreşler için gerekli çocuk gelişimcisi ve teknik personel desteği sunulacak. Çalışma alanları şehir dışındaki bir alanda olduğu için kreşlere servis ile taşınması gerekiyor. Bu konuda da çocukların aileleri ile beraber servislerle taşınması gündemde yer alıyor.” İlk Pilot Uygulama Başlatıldı!

Kadınların iş yaşantısında daha aktif olabilmesini destekleyecek proje ile birlikte ilk uygulama Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesinde yapılmaya başlandı. Pilot uygulama olarak başkentte devreye giren yeni destek projesi amacı her Organize Sanayi Bölgesinde kreş veya anaokulu açabilmek. Öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından Belirlenecek! Organize Sanayi Bölgesinde eğitim veren kurumlar çalışan annelerin yükünü hafifletecek ve çalışan kadın istihdamı desteklenecek. Anneler için sağlanan bu büyük destek ve teşvik hizmeti için okullarda öğrenim verecek olan öğretmenler Milli Eğitim tarafından belirlenecek. Anaokulunda Ücretsiz Eğitim Alınabilecek! İlk defa başkentte 1. Organize Sanayi Bölgesinde pilot uygulamasına başlayacak destek projesi kapsamında eğitim veren anaokulları için oluşan masraflar Organize Sanayi Bölgesi yönetimi tarafından karşılanacak. Bu ücretsiz kreş desteğinin faydası Organize Sanayi Bölgesinde eğitim veren kuruluşların sayısını daha da çoğaltacak ve bulunulan bölgede kadın istihdamını yaygınlaştırılacak.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.