SON DAKİKA
Hava Durumu

Bu Yöntemler Emekli Maaşını Yükseltiyor! İşte Emekli Maaşını Artıracak O Detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 22.06.2022 15:12
Haber Güncellenme Tarihi: 22.06.2022 13:10
https://gazetebanka.com/
Bu Yöntemler Emekli Maaşını Yükseltiyor! İşte Emekli Maaşını Artıracak O Detaylar...

Emekli maaşını artırmak isteyenler için birçok yöntem bulunuyor. Çoğu kişinin kaçırdığı bu detaylar ile daha yüksek emekli maaşı alınabiliyor. 2022 yılında emeklilerin kazanımları artmaya devam ediyor. SSK, Bağ Kur ve Emekli Sandığı kapsamında olan herkes yararlanabilecek. Yüksek prim ödemek en bilinen yöntem olarak sunuluyor. Yüksek Emekli Maaşı Almak İçin Hangi Formüller Var?
Emekli olmak için prim günü, yaş ve işe sigorta başlangıcına bakılıyor. Çalışırken bazı yöntemlere başvurmak emekliliği de etkiliyor. 2000 yılı öncesi ve 2008 sonrasına göre değişse de benzer formüller hesaplama sırasında etkili olabiliyor.

Prim gün sayısı, yaşı ve işe başlama tarihine göre SSK, Bağ Kur kapsamında maaşlar farklılık gösteriyor. Emekli olacak kişinin aylığı kendi statüsüne göre belirleniyor. Prime esas kazancın artırılması en önemli formül olarak öne çıkıyor. Emekli olmadan önce son 7 yıl ise önemli bir detay olarak değerlendiriliyor. Yüksek Prim Ödemek Emekli Maaşını Artırır Mı?
Yüksek prim ödemek emekli aylığını doğrudan etkiliyor. 2008 sonrasında aylık bağlama oranı malullük, yaşlılık, ölüm sigortasında toplam prim ödeme gün sayısın her 360 günü için yüzde 2 uygulanıyor. 2000 Yılı Öncesi Primler Önemli!
2000 öncesi dönemde aylık hesabı gösterge, memur maaş kat sayısı ve aylık bağlama oranı çarpımı ile bulunuyor. 31 Aralık 1999 tarihine kadar 5 bin prim günü için göstergede aylık bağlanacaksa oran yüzde 60 olarak uygulanıyor. Kadınlar ve erkekler için de bu oranlar değişebiliyor.

İlk sigorta tarihinden 2000 yılına kadar olan süre dikkate alınıyor. 2000 yılında 2008’in onunca ayına kadar yatırılan sürelerde önemli. Farklı diğer formüllerle de emekli maaşı hesaplanırken avantaj elde edilebiliyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.