SON DAKİKA
Hava Durumu

Bu yöntemle anında emekli olunuyor! Malulen emeklilik hangi hastalıkları kapsıyor? Malulen emekli nasıl olunur?

Haber Giriş Tarihi: 17.03.2022 10:45
Haber Güncellenme Tarihi: 17.03.2022 10:19
https://gazetebanka.com/
Bu yöntemle anında emekli olunuyor! Malulen emeklilik hangi hastalıkları kapsıyor? Malulen emekli nasıl olunur?

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanununda belirtilen işçi maddesine göre sigortalı çalışma hayatı bulunurken en az yüzde 60 oranında çalışma gücünü kaybeden SSK, emekli sandığı ya da Bağkur’da sigortalılığı bulunan kişiler kanundan yararlanıyor. Bu kişiler alacakları rapor ile başvuruda bulunduklarını da emekli olup aylık almaya başlayabilir.

Fiziksel olarak çalışmasına engel olacak yüzde 60 oranında heyet raporu alınırken sigortalı bir işte çalışmaya başlamadan önce bu kaybı yaşayan kişiler daha sonra hastalık ya da engellilik durumundan kaynaklı olarak malulen emekli olamıyor. Kanunlar da geçen esas madde aktif çalışma yaşantısını etkileyecek engellinin sigortalı olarak çalışmaya başladıktan sonra gerçekleşmesidir. Malulen Emeklilik ve SGK İlişkisi

Malulen emekli olmak isteyen ve düzenli aylık gelir elde etmek için araştırmalar yapan kişilere emekli aylığını bağlatabilmek için sigortalı çalışma yaşantısı bulunan kişinin ya da işverenin talepte bulunması gerekiyor. Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş olan Sağlık Kuruluşu aracılığı ile bir rapor alınmalıdır. Alınan sağlık raporu kuruluşça uygun bulunduğunda ancak aylık bağlama işlemi gerçekleşir. Malulen Emeklilikte Aranan Şartlar Nelerdir? Malulen emeklilikten yararlanabilmek için aranan ilk şart yüzde 60 oranında fiziksel bir engel yaşıyor olmaktır. Bunun dışında kişinin en az 10 yıl boyunca sigortalı olarak bir işte çalışıyor olması ve toplamda 1800 gün primi karşılaması gerekiyor. Bu duruma istisnai bir süreçte mümkündür. Farklı birinin bakımına muhtaç olacak duruma gelen kişi için sigortalılık şartı aranmıyor. Sadece belirlenmiş prim gününü karşılaması yeterli oluyor. Bağ-Kur'a bağlı olup emekli olmak isteyen maluller için ise prim borcunun bulunmaması şartı aranıyor. Engellilik Oranına Göre Malulen Emeklilik Vücutta yaşanan bir engel durumundan kaynaklı olarak malulen emekli olunabiliyor. Bunun için çalışma gücünde yaşanan kayıp oranı yüzde 50 ile 60 arasında olduğunda 16 yıllık sigortalılık ve 4320 günlük prim şartı aranıyor.

Çalışma gücünde yaşanan kayıp yüzde 40 ile yüzde 50 arasında ise en az 18 yıllık sigortalılık ile 4680 prim günü şartına karşılanması gerekiyor.

Kişi eğer 2008 yılı öncesinde emekli olmuşsa şartlar daha farklı oluyor. Kademeli sistemle emekli olabilmek kolay hale geliyor. Malulen Emeklilikte Hangi Hastalıklar Geçerli Oluyor? Malulen emekli olmak için yeterli görülen hastalık grupları içerisinde yüzde 34.36 seviyesinde Onkoloji bölümü yer alıyor.

İkinci sırada ise yüzde 21.57 oranı ile Psikiyatri tedavisi gören hastalar bulunuyor.

Üçüncü sırada yüzde 17.96 oranı ile Nörolojide tedavi gören hastalar bulunuyor.

Kategoriler detaylandırıldığında diğer hastalık türleri şunlardır:
  • Genitoüriner sistem hastalığı yaşayan kişiler yüzde 8.73 oranında kişi malulen emekli olabiliyor.
  • Göz hastalıklarından kaynaklı olarak yüzde 3.83 kişi yapılan heyet kontrolü sonrasında elde edilen sağlık raporu ile malulen emekli sayılabiliyor.
  • Kardiyoloji bölümünde yüzde 3.14
  • Baş bölgesi problemlerinde yüzde 1.65
  • Gastroenteroloji ve hepatoloji bölümlerinde yüzde 2.67
  • Son olarak solunum rahatsızlığı çeken kişiler için belirli şartlar karşılandığında yüzde 0.55 oranında malulen emeklilik kapsamından yararlanabiliyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.