SON DAKİKA
Hava Durumu

Bu yöntem ile elektrik tasarrufu sağlayın! Elektrik faturası nasıl daha az gelir? Enerji uzmanından tavsiyeler

Haber Giriş Tarihi: 25.03.2022 11:09
Haber Güncellenme Tarihi: 25.03.2022 10:25
https://gazetebanka.com/
Bu yöntem ile elektrik tasarrufu sağlayın! Elektrik faturası nasıl daha az gelir? Enerji uzmanından tavsiyeler

Elektrik tüketimine yönelik uygulanan zamlar kademeli tarifenin etkinliğini azaltıyor. Ay sonunda oluşan faturalardaki kabarıklık maddi olarak tüketicileri zor durumda bırakıyor. Belirli tasarruf yöntemleri kullanılarak ev içerisinde harcanan elektrik daha aza indirilebilir. Bu durum ay sonunda faturaları yaklaşık olarak yüzde 23 civarında daha indirimli bir oranla ödemeyi sağlayacak. Elektrik Zamlarına Yeni ve Alternatif Çözüm Yolları

Türkiye'de yapılan bir araştırmada enerji rakamlarına yönelik harcamaların yüzde 52 ile yüzde 130 arasında zamlanarak faturalara yansıtıldığı görüldü. İngiliz uzmanlar tarafından oluşan elektrik faturalarına yönelik daha ucuza kullanabilmek için yapılabilecekler hakkında dikkat çeken bir paylaşımı yapıldı.

İngiliz uzman Rob Bohm, ev içerisinde farkında olmadan kullanımda bulunmadığı halde elektrik tüketen cihazlara yönelik yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi. Bu cihazları vampir cihazlar olarak adlandıran Bohm, istendiğinde elektrik faturalarının yüzde 23'e varan bir oranının daha da azaltılabileceğini vurguladı. Faturanızdan Yüzde 23 Kâr Edin! Bohm konuşmasında şu sözlere yer verdi: Ev içerisinde gereksiz tüketime neden olan çok fazla vampir araç bulunuyor. Elektrikli aletlerin çoğu özellikle şarj cihazları bu gruplar arasında yerini alıyor. Kapalı olduğu düşünülse de aslında ana şebekeden hala güç almaya devam eden cihazlar bulunuyor. Aylık olarak bakıldığında ortaya çok büyük bir rakam çıkmasa da yıllık olarak hesaplandığında faturanın daha kabarık hale geldiği fark ediliyor.” Vampir Cihazlar Elektrik Harcamalarını Artırıyor! İngiltere'de elektrik tedariği sunan British Gas şirketi yaptıkları araştırmada elektrikte yüzde 23'lük kısmın vampir cihaz olarak adlandırılan bölümden oluştuğunu ifade etti.

Farkında olmasakta ev içerisinde en çok enerji harcayan cihaz şarj aletleri. Konu üzerine enerji uzmanı Bohm: “Telefon şarjları boşta bulunuyor ve şarj etmiyor dahi olsa prize takılı olduklarında sürekli olarak enerjiyi çekme durumunda bulunuyorlar. Fişe takılı oldukları her anda güç kullanmalarına neden olan özel bir transformatör içeriyor. Yalnızca cep telefonun şarj aletleri akla gelmemeli. Kulaklık için kullanılanlar bilgisayarların şarj aletleri, diş fırçaları için kullanılan şarj aletleri ve akla gelebilecek diğer elektronik cihazlara yönelik şarj aletleri içinde bu durum geçerli.” Tasarruf Edilebilecek Cihazlar Tasarruf edilebilecek bir diğer mekanizma ise LED ekran TV'ler. Akıllı televizyonlar her ne kadar kapalı olsalarda şebekeden asıl kapatılma yapılmadığında güç kullanmaya devam ediyor. Farkında olmadan bu tarz televizyonlar kendilerini uyku moduna ya da beklemeye alıyor. Gün içerisinde güç harcamaya devam ediyor. Birden çok televizyon bulunuyorsa o evde enerji bedelinin yıllık olarak faturaya yansıması çok daha fazla gerçekleşiyor. Dikkat Edin! Şarjdayken Elektrik Tüketiyorlar Uzman Bohm, tüketicilere dikkat edin, diyerek özellikle uyardı. Rob Bohm: “Fişe takılı olarak çalışan her türlü cihaz elektrik kullanmaya sürekli olarak devam ediyor. Mikrodalga fırınlar, elektrikli termostatlar, çalar saatler, DVD oynatıcılar, wi-fi cihazları, hoparlörler, bulaşık ve çamaşır makinaları…hepsi prize takılı olduklarında elektrik kullanmaya devam eden cihazlar arasında” diyerek tasarruf edebilmeyi destekleyecek fikirlerini paylaştı.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.