SON DAKİKA
Hava Durumu

Bu sonucu kimse beklemiyordu! Amerika'da işsizlik arttı! Kurum önünde kuyruklar oluştu!

Haber Giriş Tarihi: 11.03.2022 14:09
Haber Güncellenme Tarihi: 11.03.2022 13:51
https://gazetebanka.com/
Bu sonucu kimse beklemiyordu! Amerika'da işsizlik arttı! Kurum önünde kuyruklar oluştu!

Bloomberg tarafından düzenlenen ankete katılan ekonomistler Amerika'daki işsizlik oranına yönelik yeni verilerini açıkladı. Ekonomistlerin tahminine göre işsizlik oranı 217 bini buluyor. Gelinen noktada 5 Mart tarihinde açıklanan veriler ise tahmin üzerine 11 bin’lik artışla 227 bin sayısına ulaşıldığı tespit edildi. Açıklanan tüm veriler ile son 4 haftanın işsizlik verileri ele alındığında 50 yılın en düşük seviyeleri oluştu. ABD Çalışma Bakanı Pandemi Sürecine Göre Daha İyi Bir Noktadayız! Şu anda Amerika'da 227 bin kişi işsizlik parası alıyor. Amerika Çalışma Bakanlığı verileri bu rakamı netleştirdi. Konu üzerine yaşanan bu artış için uzmanlar endişe edilecek bir durum olmadığını kamuoyuna duyurdu. Pandemi süreci içerisinde elde edilen rakamlardan daha düşük bir noktaya gelinildildiği ifade ediliyor. Geçen hafta hükümet tarafından istihdam sürecine yönelik açıklanan rakamların 678 bin kişi olduğu verilerle kanıtlandı. Şubat ayı için geçerli olan bu rakamlar geçtiğimiz Temmuz ayına göre en yüksek seviyeye ulaşmış durumda. Uzmanlar Yorumladı: "Korkulacak Bir Durum Yok!"

Açıklanan işsizlik verilerinde her ne kadar 227 bin rakamı ön planda tutuluyor olsa da 2019 yılının ortalamalarına bakarak geçtiğimiz 50 yılın en düşük rakamı olarak kabul edilen 218 binin çok az üzerinde bir rakamda bulunulduğu ifade edildi. Diğer ülke ortalamalarına bakıldığında bu rakam NewYork'ta 16 bin, Kaliforniya'da ise 6 bin olarak artış yaşanmış. Bu süreçte bu ülkelerde dahi bir problem yaşanmazken Amerika'da bu durumun bir sıkıntıya yol açmayacağı uzmanlar tarafından söyleniyor. Mart Ayı İşsizlik Verileri Ocak Ayına Göre Düşüşte! Öte yandan açıklanan işsizlik oranlarının pandemi döneminde daha da arttığını o dönemden bugüne kadar gelinen süreçte yüzde 3.8 oranı ile bir gerileme söz konusu olduğu söylendi Mart ayı verileri Ocak ayı ile kıyaslandığında yüzde 4’lük düşüşün görüldüğü fark edildi.

Amerika'da işletmelerin Ocak ayına yönelik önceki dönemlere göre rekor seviyede iş ilanı yayınlandı. Süreçte işçilerin maaşında yükselme yaşanırken enflasyonist baskılarda da artış gözlendi. Geçtiğimiz haftaya yönelik olarak açıklanan Amerika istatistiklerine göre Şubat ayı içerisinde çalışan kişilerin saatlik ücretinde önceki yılla kıyaslandığında yüzde 5’lik bir artış yaşandığı fark edildi.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.