SON DAKİKA
Hava Durumu

Brezilya, Bitcoin yasa tasarısı ile El Salvador'un peşine takıldı! Bu hafta her şey belli olacak

Haber Giriş Tarihi: 03.08.2022 20:47
Haber Güncellenme Tarihi: 03.08.2022 19:39
https://gazetebanka.com/
Brezilya, Bitcoin yasa tasarısı ile El Salvador'un peşine takıldı! Bu hafta her şey belli olacak

Bilindiği üzere Orta Amerika ülkesi olan El Salvador, geçtiğimiz yıl Haziran ayında Kongre’de Bitcoin (BTC) yasa tasarısını kabul etti ve Eylül 2021’de El Salvador’da Bitcoin yasası resmi olarak yürürlüğe girdi. Böylece 7 Eylül tarihinden itibaren El Salvador’da Bitcoin, ABD doları ile birlikte yasal para birimi olarak kullanılmaya başladı. Öte yandan hükümetin, El Salvador halkı için geliştirdiği Chivo dijital cüzdanı da aynı tarihte kullanıma açıldı ve El Salvador bununla birlikte çeşitli miktarlarda Bitcoin yatırımı yapmaya başladı.

El Salvador’un bu hamlesi birçok uluslararası finans kuruluşundan, çeşitli devlet hükümetlerinden, bazı merkez bankalarından ve bazı siyasi isimlerden tepki gördü. Ancak El Salvador geri adım atmadı. El Salvador’un izinden gitmek isteyen ülkelerden biri olan Brezilya da şimdi Bitcoin yasasının kabulü ile gündeme geldi. Brezilya da yeni El Salvador olabilir… BREZİLYA'DA ANA GÜNDEM: KRİPTO PARA YASA TASARISI

El Salvador’un Bitcoin hamlesi her ne kadar birçok farklı yerden tepki çekmiş olsa da El Salvador’un izinden gitmek isteyen ülkeler de oldu. O ülkelerden biri olan Brezilya’da Ulusal Kongre, 1 Ağustos Pazartesi günü Temmuz tatilinden döndü. Brezilya Meclis Başkanı, Brezilya yerel basınından Poder360’a yaptığı açıklamada, tatilden dönen meclisin bu haftaki gündem konularından birinin “kripto para yasaları” olacağını vurguladı.

Başkan açıklamasında tasarının onaylanıp onaylanmayacağına dair net bir bilgi vermemiş olsa da yasa tasarısının Genel Kurul’un gündeminde olacağını vurguladı. Söz konusu yasa tasarısı onaylanırsa, kripto para sektöründeki kuralların yaptırımı için bu tasarı hükümet yöneticilerine gönderilecek.

Brezilya’da ülke genelindeki seçimlere yaklaşık 2 ay kaldı ve genel kanıda, meclis temsilcilerinin, seçime bu kadar az bir zaman kala seçmenlerin hoşlanmayacakları adımlar atmak istemiyor. Bu nedenle Brezilya’da politika yapıcılarının, diğer yetkililerle birlikte kripto para kullanıcılarını da gözeterek hareket etmesi bekleniyor. YASA ONAYLANIR MI, ONAYLANIRSA NELER OLACAK? Kripto paralarla ilgili Brezilya’da daha önce yapılmış olan toplantılarda, Brezilya Merkez Bankası Başkanı Roberto Campos Neto, yaptığı açıklamasında teknolojinin düzenlenmesinin imkansız olmasından ötürü, Bitcoin gibi kripto paraların üzerinde direkt kurallar oluşturmanın mantıksız olduğunu söylemişti. Bu nedenle kripto paralarla ilgili gelecek olan yasaların, Bitcoin ile hizmet veren ve teknolojik olarak etkileşim içinde bulunan resmi kurumlar üzerine odaklanacağı tahmin ediliyor.

Beklentiler ve tahminler doğrultusunda yasa tasarısı meclis tarafından onaylanırsa, Brezilya genelinde kripto para madenciliği yasal kılınabilir ve ülke genelindeki madencilik tesislerinde %100 yenilenebilir enerji kullananlara vergi muafiyeti gibi teşvikler sunulabilir. Ayrıca yasayla, kripto para dolandırıcılarına da ağır cezai yaptırımlar uygulanmaya başlayabilir.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.