SON DAKİKA
Hava Durumu

Bozuk paranın artan maliyeti ekonomi çarklarını bozuyor! Madeni paralar hurdaya mı gidiyor?

Haber Giriş Tarihi: 06.08.2022 08:08
Haber Güncellenme Tarihi: 06.08.2022 01:08
https://gazetebanka.com/
Bozuk paranın artan maliyeti ekonomi çarklarını bozuyor! Madeni paralar hurdaya mı gidiyor?

Ekonomik piyasalarda bozuk parası sıkıntısı baş gösterdi. TL'nin değer kaybetmesi madeni paralara yönelik hurda gözüyle bakma problemini ortaya çıkarmıştı. Çok sayıda madeni paranın daha kârlı olduğu gerekçesiyle hurda olarak satıldığı biliniyor. Bu durum piyasalarda bozuk para sıkıntısını gündeme getirdi. Ekonomist konu üzerine görüşlerini paylaştı. MADENİ PARA BASIMI PARANIN ASIL DEĞERİNİ AŞTI! Uzman ekonomist doktor Mahfi Eğilmez piyasalardaki bozuk para sıkıntısının darphane tarafından araştırılması gerektiğini ifade etti. Enflasyon Türk lirasını gün geçtikçe eritiyor. Özellikle madeni para basımında fiyatların gitgide yükselmesi, bozuk paraların eritilerek hurdacılara satılmasına neden oldu. Madeni paralar basılırken oluşan maliyet paranın maliyetini kat be kat aştı. MADENİ PARALAR NE KADAR İMAL EDİLİYOR? CHP milletvekili madeni paraların maliyetini hesaplayarak ortaya koydu. Bu fiyat artışından kaynaklı olarak demir paralar darphaneden çıktığı anda hurdacılara satılıyor. Konu üzerine milletvekili “Paralar eritilerek hurdacılara satılıyor aslında bu bir suçtur” dedi.
  • 5 kuruş imal edebilmek için 1 lira 56 kuruş harcanıyor.
  • 10 kuruş imal edebilmek için 1 lira 70 kuruş harcanıyor.
  • 25 kuruş imal edebilmek için 2 lira 16 kuruş harcanıyor.
  • 50 kuruş imal edebilmek için 3 lira 66 kuruş harcanıyor.
  • 1 lira imal edebilmek için 4 lira 42 kuruş harcaması yapılıyor.
UZMAN EKONOMİSTTEN ÇARPICI İDDİA! Öte yandan konuya daha yakından ilgi çeken ve araştırmalar yapan ekonomist doktor Mahfi Eğilmez Twitter hesabı üzerinden çarpıcı bir paylaşımda bulundu. O paylaşımda şu sözlere yer verdi: “Bazı iş sahipleri piyasada madeni paraya yönelik sıkıntı çektiğini ifade etmeye başladı. Bu durumda madeni paralar hurdaya eritilip verilmiş olabilir mi sorularını yöneltiyorlar. Yükselen enflasyon sonucunda 5 yıl önce yaşanan Gresham kanunu yeniden mi ortaya çıkıyor? Darphane bu konuyu araştırmalıdır” dedi. GRESHAM KANUNU NEDİR? RAPORDA NE YAZIYORDU? Ekonomistin bu paylaşımı Gresham Kanununun ne olduğunu da merak ettirdi. Gresham yasasına göre nispi değeri, nispi külçe içeriğinden farklı olan iki madeni para dolaşım ağındaysa bu madeni paranın eritilmesi ve dolaşımdan çıkarılması anlamına geliyor. Bu kanunun kraliçe Elizabeth döneminde danışmanlığını yapan maliyeci tarafından ortaya atıldığı söyleniyor.

Tüccar Thomas Greshan'dan isminin alındığı biliniyor. Greshan kraliçeye bir rapor sunuyor ve raporda: İngiliz lirasının İngiltere'nin dış ticaretinde ucuz paralarla finanse edildiğini ve yüksek paraların iddihara gittiğini ve dolaşımdan çekildiğini ifade ediyordu.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.