SON DAKİKA
Hava Durumu

Böyle Giderse Ev Fiyatları Bir Kez Daha İki Katına Çıkacak! TÜİK Açıkladı; İnşaat Maliyetleri Bir Yılda Sadece Yüzde 105 Arttı!

Haber Giriş Tarihi: 14.07.2022 03:08
Haber Güncellenme Tarihi: 13.07.2022 20:08
https://gazetebanka.com/
Böyle Giderse Ev Fiyatları Bir Kez Daha İki Katına Çıkacak! TÜİK Açıkladı; İnşaat Maliyetleri Bir Yılda Sadece Yüzde 105 Arttı!

Pandemi günlerinden en ağır maddi etkiyi alan sektörlerden biri olan inşaat sektörü, emtia piyasalarında devam eden yükselişin ve teknik aksaklıkların Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın da etkisiyle artmasıyla birlikte daha ağır maliyetler ile baş başa kalmaya başladı. Konuya ilişkin aylık araştırmasını tamamlayan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), inşaat maliyet endeksi verilerini açıkladı. İnşaat Maliyetlerindeki Artış Sektördeki Pahalılığı Açıkladı

Bir süredir sürekli olarak zamlanan gayrimenkul sektöründeki pahalılığın nedenini TÜİK’in açıkladığı inşaat maliyet endeksi verileri ortaya koydu. 2022 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 3,97 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 105,73 artış kaydedildiğini açıklayan TÜİK, aylık bazda malzeme endeksinin yüzde 4,97; işçilik endeksinin ise yüzde 0,18 artış yaşadığını ilan etti. Bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksinde yaşanan artışa da dikkat çeken TÜİK, bu rakamı ise yüzde 130,73 olarak açıkladı. Öte yandan işçilik endeksi yıllık bazda yüzde 44,06 oranında arttı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM Bina İnşaatı Maliyet Endeksi İle Bina Dışı Yapılar İçin İnşaat Maliyet Endeksi Farklı

Bina inşaatı maliyet endeksi ile bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi arasındaki farkı ortaya koyan rakamlar da açıklayan TÜİK, bina inşaatının maaliyet endeksini bir önceki aya göre 3,84 olarak açıklarken; bina dışı yapılar için inşaat maliyetinin endeksini bir önceki aya göre yüzde 4,37 olarak duyurdu. Her iki maliyette yıllık bazda yüzde 100’ü geçerken, bina inşaatının maaliyet endeksinde bir önceki yıla göre artışı yıllık yüzde 102,32 olarak gerçekleşirken; bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksinde bir önceki yıla göre artışı yıllık yüzde 117,40 olarak gerçekleştirdi. Sektörün lider isimler ise, bu artışın gayrimenkul fiyatlarını doğrudan etkilediğini bildirdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.