SON DAKİKA
Hava Durumu

BOTAŞ resmi sitesi üzerinden 1 Ekim doğalgaz tarife artışını duyurdu: Konut ve sanayi tipi doğalgaz ne kadar oldu?

Haber Giriş Tarihi: 30.09.2022 14:43
Haber Güncellenme Tarihi: 30.09.2022 13:36
https://gazetebanka.com/
BOTAŞ resmi sitesi üzerinden 1 Ekim doğalgaz tarife artışını duyurdu: Konut ve sanayi tipi doğalgaz ne kadar oldu?

BOTAŞ doğalgaz tarifelerinde değişiklik yapma kararı aldı. Alınan karar üzerine 1 Ekim tarihi itibariyle doğalgaz satışında yeni fiyatlar geçerli olacak. Toptan doğalgaz satış sürecine yönelik yapılan değişiklik sonrasında en çok merak edilen ise konutlarda kullanılan doğalgazın tüketici tarifelerinde bir değişiklik olup olmayacağı oldu. KONUT TİPİ DOĞALGAZIN TÜKETİM FİYATI NE KADAR OLDU? BOTAŞ tarafından yapılan duyuru sonrasında 1 Ekim tarihi itibariyle geçerli olacak tutar merak edilmeye başlandı. En çok merak edilen konu olan konut tipi doğalgaz tüketiminde tarife farklılığı oldu. BOTAŞ'ın yaptığı resmi açıklamada konut tüketicilerine yönelik gaz dağıtım şebekelerinde satış fiyatında sabit kalınacağı söylendi. Şu anda satışı yapılan 1000 metreküp doğalgaz 4.080 TL'ye ulaştı. GÜNLÜK REFERANS FİYATI DİKKATE ALINACAK! BOTAŞ internet sitesi üzerinden kullanıcılara sürdürülebilir ve öngörülebilir fiyat yapısını sunmayı hedeflediğini söyleyerek 1 Ekim tarihi itibariyle geçerli yeni satış tarifesini açıkladı. Yeni tarifede EPİAŞ tarafından işletmeciliği yapılan Türkiye Organize Toptan Doğalgaz satış piyasasında belirlenmiş günlük referans fiyatı dikkate alınarak yeni bir döneme giriş yapılacak. BOTAŞ SANAYİ ABONELERİ TÜKETİCİ SATIŞ FİYATI NE KADAR OLDU?

BOTAŞ’ın internet sitesi üzerinden yayınladığı tablo içerisinde konut tipi tüketicilerin satış fiyatında sabit kalındığı fark edildi. Sanayi aboneleri için tarifelerde kademe 1 için 1000 metreküp doğalgazın fiyatı 7.124 TL'ye çıkarıldı. Kademe 2 için ise bu rakam 15.833 TL oldu. 1 EKİM ELEKTRİK ÜRETİM AMAÇLI TARİFELER NE KADAR OLDU? BOTAŞ'ın yayınladığı tabloda elektrik üretim amaçlı tarifelere yönelik yapılan yeni fiyat farkı da ortaya çıkarıldı. Elektrik üretim amaçlı tarifelerde 100 metreküp doğalgazın fiyatı ise 20.625 TL oldu.

Devlet tarafından elektrik ve doğalgaz faturalarına yönelik destek programları bu süreçte devam ediyor. Halkın faydalanabileceği özellikle kiracıların da artık başvuruda bulunabileceği bir doğalgaz destek paketi yer alıyor. 1 EKİM ELEKTRİK TARİFELERİ Doğalgazın aksine gözler elektrik aboneliğine de çevrildi. 1 Ekim tarihi itibariyle herhangi bir şekilde elektrik abone gruplarına yönelik bir tarife değişikliği yapılmayacağı açıklandı. Şu anda ilk kademe mesken aboneleri kilowatt saat başına 154,5575 kuruş ödüyor. Yüksek kademede yer alan tarifeler ise kilovat saat başına 231,0380 kuruş ödüyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.