SON DAKİKA
Hava Durumu

Borçları Yüzünden Maaşlarına Bloke Konulanların Dikkatine! Feryal Atay Açıkladı “Emekli Maaşlarına Bloke Konulması Yasalara Aykırı”

Haber Giriş Tarihi: 09.06.2022 20:14
Haber Güncellenme Tarihi: 09.06.2022 13:55
https://gazetebanka.com/
Borçları Yüzünden Maaşlarına Bloke Konulanların Dikkatine! Feryal Atay Açıkladı “Emekli Maaşlarına Bloke Konulması Yasalara Aykırı”

Özellikle geçinmekte sorun yaşayan ve ani gelişen nakit ihtiyacını karşılamakta zorluk yaşayan emekliler bankaların kapısını çalıyor onlara özel düzenlenen nakit ihtiyaç kredisinden yararlanan emeklilerin maaşlarına bankalar borç süreleri tamamen ödenene kadar bloke koymaktalar. Bu durumdan şikâyetçi olan bazı vatandaşlar içi söz konusu olan bankalara dava açmakta. İzmir’de 2. Tüketici Mahkemesine açılan davada hâkim Feryal Atay emsal karara hükmetti. Hesaplara Bloke Konulması Yasal Değil

5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası Kanunu’nun 93’üncü maddesine dikkat çeken Feryal Atay sigortalıların gelirlerinin haciz edilemeyeceğini ve borcun ödenmesi için maaşa ya da kartlara bloke konulmasının yasak olduğunu belirtti. Emekli maaşına bloke konulmasının Anayasa maddelerine göre yasak olduğunu belirten Atay herkesin yaşama hakkı olduğunu ve hayatını sürdürmesi için maddi bir gelire ihtiyaç duyduğunu bankaların bu gelire el koymasının kişinin hak ve özgürlüklerini kısıtlayan bir hamle olduğunu vurguladı. Söz konusu bloke işleminden sonra kişinin geçim kaynağının kesilmesinin yaşam hakkını kısıtlayıcı olduğunu belirten Atay bu durum kanunlar karşısında da yasak olduğunu belirtti. Emsal Kararlı Dava Süreci Söz konusu dava İzmir’de yaşandı. Babasının emekli maaşını alan bir vatandaş maaşı taşıma işlemi yaptırmak istediğinde emekli maaşına bloke konulduğunu fark ettiğini ifade ediyor. Daha öncesinde kredi çekilmesinden dolayı bloke edilen maaş borcun bitmesi halinde kaldırılacağı belirtilmiş. Başka bir vatandaş ise borç ödemesinde aksatmalar yaşandığı için bankanın maaşına bloke koyması üzerine 2. Tüketici Mahkemesi’ne dava açması sonucunda söz konusu davanın hâkimi olan Feryal Atay emsal nitelikte bir karar vererek dikkatleri çekti. Emekli maaşlarına bloke konulamayacağı kararını hükmeden Atay bu karar ile emsal gösterilmekte. Anayasaya ve İnsan Haklarına Aykırı Maaşlarına ve hesaplarına borçlarından dolayı bloke konulmasının anayasaya ve insan haklarına aykırı olduğunu ifade eden Atay emekli maaşına bloke konulan birçok emeklinin mahkemeye başvurduğunu ancak bazı mahkemelerde aksi yönlü sonuçların çıktığını belirtti. Yargının biran önce bu konuda gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.