SON DAKİKA
Hava Durumu

BKM kredi kartı kullanıcı verileri şoka uğrattı: Kartlı alışveriş yüzde 100 artarak 1.44 trilyona ulaştı

Haber Giriş Tarihi: 06.08.2022 22:01
Haber Güncellenme Tarihi: 06.08.2022 21:39
https://gazetebanka.com/
BKM kredi kartı kullanıcı verileri şoka uğrattı: Kartlı alışveriş yüzde 100 artarak 1.44 trilyona ulaştı

Bankalararası Kart Merkezi yılın ilk yarısını yansıtan kart harcamalarını paylaştı. Geçtiğimiz yıla göre %103 oranında artışla yeni bir rekor kırıldı.

2022 yılının ilk 6 ayı için Türkiye'de 91.1 milyon adet kredi kartı satışı yapıldı. Bunu takip eden 157.8 milyon banka kartı ile geçen yıla oranla rekor kırıldı. Yılın ilk yarısındaki kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kart ile yapılan toplam tutar %103'ü aştı. Bu da 1.44 trilyon TL'ye denk geldi. EN ÇOK HARCAMA HANGİ SEKTÖRDE? Kredi kartı ile yapılan harcama verileri de detayları ile paylaşıldı. Yılın ilk 6 ayı için görülen bu artış en çok havayolu sektöründe fark edildi. Hava Yollarında yapılan artışı sırasıyla şunlar takip etti: Konaklama, Yemek, Akaryakıt ve Kuyumculuk… ONLİNE HARCAMADA REKOR KIRILDI! Kredi kartı üzerinden yapılan online harcamaların geçen yıla göre iki katına çıktığı fark edildi. Toplamda 402 milyar TL tutarında internet üzerinden kartla alışveriş gerçekleştirildi. Toplam ödemede bu pay ise %25.8'lik artışı beraberinde getirdi. TEMASSIZ KART İLE ÖDEMELER 2 KATINI AŞTI!

Mağaza ve market içerisinde yapılan şifresiz ödemeler ise yılın aynı dönemine göre iki katına çıktı. Temassız olarak yapılan ödemeler %63'e yükseldi. Bu da 2.86 milyar liralık bir rakamı ortaya çıkardı. Yabancı kartlarla yapılan ödemeler yılın aynı ayına göre 3 katına çıktı ve 153 milyar lirayı buldu. NORMALLEŞME İLE BİRLİKTE KREDİ KARTI KULLANIMI ARTTI! Kredi kartı kullanımındaki artış ay sonunu zor getiren ve alım gücündeki düşme ile beraber zor durumda kalan ailelerin bir çıkış kapısı oluyor. Özellikle 2021'in yaz dönemi ile beraber başlayan normalleşme süreci ve aşılanmanın artması ile kredi kartı kullanımında da büyük artış yaşandığı fark edildi. O dönemde %55 oranında artan kredi kartı kullanımı 2022 yılının ilk 6 ayı içiin %100'ü aştı. SON İKİ YILIN VERİLERİ PAYLAŞILDI! 2021 yılının ikinci yarısında gıda ürünlerinde büyük bir artış söz konusu iken 2022 yılının ilk 6 ayında havayolu taşımacılığına yapılan harcamaların daha çok olduğu fark edildi. Süreçte ticari kredi kartı ile yapılan harcamalarda da büyük bir artış olduğu fark edildi. 2021 ve 2022 yıllarının ilk çeyreği karşılaştırıldığında e-ticaret harcamalarında %90'lık artış olduğu görüldü. Bunu takip eden banka kartı harcamaları %118, temassız ödeme harcamaları ise 3 katına ulaştı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.