SON DAKİKA
Hava Durumu

Bitcoin ve Ethereum rallisi neden kesildi? Glassnode sebebini açıkladı

Haber Giriş Tarihi: 03.08.2022 19:06
Haber Güncellenme Tarihi: 03.08.2022 18:09
https://gazetebanka.com/
Bitcoin ve Ethereum rallisi neden kesildi? Glassnode sebebini açıkladı

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Mayıs ayında gelen çöküşün ardından gösterdiği toparlanmada her ne kadar 30 bin dolar bölgesine doğru hareket etmeye çalışsa da Haziran ayında gelen düşüşlerin ardından 17 bin 600 dolar bölgesine kadar geri çekilme yaşadı. Kasım 2021’de 69 bin dolar ile ATH belirleyen Bitcoin, böylece 2021 yılı genelinde süren büyük rallinin ardından 2022 yılında bu bölgede yerel dip oluşturdu.

Bitcoin bu çöküşün izlerini kademeli olarak silmeye çalışırken, geçtiğimiz hafta gelen 24 bin dolar atağı, piyasadaki yukarı yönlü hareketlilikleri hızlandırdı. Ancak yine de kripto para piyasasının 1 trilyon dolar seviyesinin üzerinde tutunup tutunamayacağı merak ediliyor. Zincir üstü analitik platformu Glassnode, bunun sadece bir ayı rallisi mi, yoksa yükseliş eğiminin terse dönüşü mü olduğunu anlayabilmek adına bazı ölçümleri paylaştı. "MEVCUT ARTIŞLAR, DÜŞÜŞ DÜRTÜLERİ OLABİLİR" Glassnode sunduğu verilerde, aktif Bitcoin adreslerinin düşüş kanalında kalmaya devam etmesinden dolayı mevcut fiyat artışlarının “düşüş dürtüleri” olduğunu belirtti. Yani Glassnode tarafından sunulan verilere ve platforma göre Bitcoin’de görülen son yükselişler, aktif hesap sayılarındaki düşüş kanalının korunmasından dolayı bir düşüş uzantısı olarak değerlendirilebilir. Kapitülasyon olayları esnasında bazı aktivite artışları yaşanmış olmasına rağmen daha geniş ağ aktivitesi, şu anda çok az yeni talep akışının oluştuğuna işaret ediyor.

Öte yandan Glassonde, zincir içi işlem ücretlerinin de hala piyasanın ayı piyasası etkisinde olduğunu gösterdiğini ifade ediyor. Platforma göre şu anda her gün ödenen toplam ücretlerde sadece 13,4 Bitcoin bulunuyor. Mevcut ayı sezonunun aksine, genellikle boğa sezonlarında talep toparlanmasının ilk belirtilerini gösteren yüksek ücret oranları korunuyor. "BTC AĞI GENEL OLARAK HDOL’LER HAKİMİYETİNDE"

Eldeki senaryodan yola çıkıldığında Bitcoin ağ blokları, düşük ağ tıkanıklığı nedeni ile kısmen boş kalıyor. Buradan yola çıkan ve konuyu değerlendiren Glassnode “Bu, genel olarak, Bitcoin ağının HODL’ler hakimiyetinde kaldığına ve zincir içi aktivite merceğinden bakıldığında henüz kayda değer bir yeni talep dönüşü olmadığına işaret ediyor” ifadelerini kullandı.

Ancak platformun sunduğu iyimser bir notta da görüldüğü üzere, Bitcoin Lightning Network’ün halka açık kanallarının tüm zamanların en yüksek seviyelerinde kalmaya devam ettiği de görülüyor. Lightning Network kamu kapasitesi şimdiden 4 bin 405 Bitcoin’e ulaştı. Lightning Network kapasitesi, güçlü düşüş hissine rağmen son 2 ayda yaklaşık olarak yüzde 20 oranda artış gösterdi. ETHEREUM AĞINDA GAZ FİYATLARI DÜŞTÜ Bitcoin’deki zincir üstü verilerinin yanı sıra, Ethereum’da (ETH) son 12 aylık süreçte Bitcoin ile aynı eğilimlerin oluştuğu görülüyor. Toplu ağ kullanımlarında ve tıkanıklıklarda kademeli bir bozulma olduğu ifade ediliyor. Platform, son Ethereum fiyat yükselişine rağmen, ağ tıkanıklığının en düşük seviyede kalmaya devam ettiğini belirtiyor. Verilere bakıldığında, Ethereum işlem talebinin kademeli olarak azaldığı belirtiliyor.

Glassnode konuya ilişkin raporunda “Ethereum gaz fiyatları son dönemlerde 7 günlük medyan bazında sadece 17,5 Gwe’iye düştü. Bu, DeFi Yaz öncesi ve boğa sezonunun başlamasından önceki Mayıs 2020’den bu yana en düşük ağ tıkanıklığı ve gaz fiyatı” ifadelerini kullandı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.