SON DAKİKA
Hava Durumu

Bitcoin ve altcoinleri bekleyen tehlike: ABD yaptırım yasa tasarısı hedefinden çıktı! Kripto endüstrisinin sonu mu geliyor?

Haber Giriş Tarihi: 19.03.2022 12:31
Haber Güncellenme Tarihi: 19.03.2022 12:31
https://gazetebanka.com/
Bitcoin ve altcoinleri bekleyen tehlike: ABD yaptırım yasa tasarısı hedefinden çıktı! Kripto endüstrisinin sonu mu geliyor?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın yaptırımları delmek amacıyla Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yönelik yaptırım tasarısında son dakika gelişmeleri gündeme gelmeye devam ediyor. ABD’li Senatör Warren liderliğinde bir gurup demokrat, “Dijital Varlık Yaptırımlarına Uyum Geliştirme Yasası” başlığı ile sundukları yasa tasarısı ile herkesi şok etti! Yasa tasarısı ile birlikte hedefte sadece Rusya değil, tüm kripto para yatırımcıları ve geliştiricileri yer aldı. YAPTIRIMIN ÖLÇEĞİ GENİŞLİYOR Senatör Warren önderliğinde hazırlanan yasa tasarısı Rusya’nın ekonomik yaptırımlardan kaçmak için kripto para kullanmasını en uygun şekilde önlemeye odaklanırken, tasarıda yer alan “kripto paranın Rusya’yı tek başına kurtaramayacağı ve pek çok ülkenin kripto yaptırımları uyguladığı” gerçeğine kafa karıştır. Zira düzenlemede, kripto paralar herkesin yaptırımlardan kaçmasına yardım ediyor şeklinde değerlendirildi. Açık kaynaklı yazılım yayınlayan veya ağ katılımcıları arasındaki iletişimi kolaylaştıran herkes, bu tanıma giriyor ve karşısında ABD’nin yaptırımlarını bulma riski ile karşılaşıyor! TASARI KABUL EDİLİRSE NELER OLACAK? Tasarının Rusya yaptırımlarından yönünü tüm kripto endüstrisine çevirmesi şaşkınlık yaratırken, kamuoyu şimdiden tasarının kabul edilmesi ihtimaline odaklandı. Crypto Slate haberine göre tasarı, “Herhangi bir yaptırım uygulanmış kişiye veya bu kişiye önemli ölçüde ve maddi olarak yardım eden, sponsor olan veya finansal, maddi veya teknolojik destek veya mal veya hizmet sağlayan” herkes olarak seçilmiş tanım büyük bir belirsizlik içeriyor.

Tanıma bakıldığında belirsizlik hemen fark edilmekte ve tasarı ile Rusya bahane edilerek tüm kripto sektörüne savaş açıldı. Tanımda yer alan “aktörler” kısmının kim ya da kimler olabileceği ise netleşmeye ihtiyaç duyuyor.

Tam bu noktada tasarıda yer alan ek açıklamada kullanılan, “Hazine Bakanı, Rusya’daki kişilerle bağlantılı olduğu bilinen veya makul olarak bilinebilecek, herhangi biri veya herhangi bir kripto para birimi adresiyle iş yapan borsalar veya gözetim dışı işlem kolaylaştırıcıları üzerinde tam ve ayrım gözetmeyen bir yasak uygulayacak” ifadeleri kapsamın “tün kripto para endüstrisi” olarak düşünülmesi gerektiğini netleştirdi. Bu açıklamaya göre kod oluşturan tüm geliştiriciler, sistemin çalışmasına yardımcı olan tüm düğümler, doğrulayıcılar, madenciler ve tüm benzer roller, yasa tasarısının onaylanması halinde karşısında ABD’yi bulacak! “YASA TASARISI PUTIN’E YARAR” Hazırlanan yasa tasarısına ilişkin ilk önemli eleştiri Michael Chobanian’dan geldi. Ukrayna kripto borsasının kurucusu olan Chobanian, “Birçok sivil, perakende mevduatlarına el konulmasından haklı olarak korkuyor ve sermayelerini korumak istiyor. Dijital varlık satın almak, sıradan Rus vatandaşlarının tasarruflarını Rus rublesinin finansal sisteminden çekerek Putin rejimine karşı olduklarını gösterebilecekleri etkili bir araçtır.” ifadelerini kullandı. Chobanian, açıklamasında masum Ruslara sahip çıkarken, kripto para birimlerinin aslında Putin’e karşı mücadele etme aracı olarak kullanıldığının altını çizdi. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorumlar ise genel niteliktedir. Gazete Banka oluşacak kayıplardan sorumlu tutulamaz. Kaynağı ise uzmanların kendi yorumlarıdır. Bu nedenle, yazılar ve makaleler tavsiye niteliği taşımaz.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.