SON DAKİKA
Hava Durumu

Bitcoin ile kazançları dudak uçuklattı: BTC ile yıllık 25 milyar dolar kazanıyorlar! Nakamoto bu kadar kazanmadı!

Haber Giriş Tarihi: 13.03.2022 16:08
Haber Güncellenme Tarihi: 13.03.2022 16:08
https://gazetebanka.com/
Bitcoin ile kazançları dudak uçuklattı: BTC ile yıllık 25 milyar dolar kazanıyorlar! Nakamoto bu kadar kazanmadı!

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini kullanarak kazanç elde eden Meksika uyuşturucu kartellerine yönelik dudak uçuklatan rakamlara ilişkin bilgiler kamuoyu ile paylaşılıyor. Kripto para birimlerinin en çok eleştiri aldığı ve ABD ile AB ülkelerinin bunu engellemek için resmen savaş açtığı kripto para birimleri, kara para aklama ve yasadışı organizasyonları finanse etmek için kullanılmayı sürdürüyor. Meksika’da uyuşturucu kartelleri de operasyonlarını finanse etmek için Bitcoin tercih eden yasadışı bir grup olarak biliniyor. Bitcoinist haberine göre karteller, BTC kullanarak yılda 25 milyar dolar kazanç elde ediyorlar! KOLLUK KUVVETLERİ BTC NEDENİYLE CEPHENİN GENİŞLEDİĞİNİ SÖYLÜYOR Yasadışı suç kartellerinin radarına giren Bitcoin, Latin Amerika’da seks, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı gibi alanlarda kullanılarak kolluk kuvvetlerinin işini zorlaştırıyor. Finansmanın izinin sürmesinin neredeyse imkansız olduğu kripto para birimleri ile transfer işlemleri, kolluk kuvvetlerine göre mücadele edilen çetelerle açılmış cepheleri genişleterek yetkili mercilerin işini zorlaştırıyor. Meksika’da da benzer durum uyuşturucu kartelleri kanadında yaşanırken, yasadışı faaliyetlerin finanse edilmesi için daha fazla Bitcoin kullanılıyor. UYUŞTURUCU BARONLARI KANUNUN RADARINDAN BTC İLE KURTULUYOR Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi, Meksikalı kartellerle ilgili paylaştıkları veri ile internet ve e-ticaret yolu ile Bitcoin kullanılarak kartellerin kara para akladığına işaret etti. Ofis, 25 milyar dolarlık kara para aklama rakamı telaffuz ederek dudak uçuklatan bilanço ile ilgili kamuoyunu aydınlattı.

Uluslararası Narkotik Kontrol Kurulu, Cuma günü bir rapor yayımladı ve raporda JAlisco ve Sinaloa kartelleri ile faaliyetlerinden bahsetti. Raporda kara aklama düzenlemelerini atlatmak için küçük çevrimiçi Bitcion satın alımlarının kullanıldığına işaret edildi.

Rapora göre karteller, sadece BTC yolu ile transfer işlemine girerek işlerini şansa bırakmıyor. Karteller, dikkat çekmekten kaçınmak için uyuşturucu gelirlerini küçük ödemelere bölerek ufak miktarlarda hesaplara transfer ediyor. Böylece fonların kaynağı gizlenirken, yapılan işlemler de sıradan bir BTC ödemesi arasında kamufle oluyor. ABD KIRMIZI ALARM VERİYOR Öte yandan ABD Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi temsilcisi Raul Martin del Compo, Mexico City’de AFB’ye yaptığı konuşmada kritik bir uyarı paylaştı! Del Campo, “INCB, ülkelerin iyi bir anlaşmaya varmaları ve bu ödeme sistemini nasıl daha iyi düzenleyebileceklerini düşünmeleri için acele etmeliler” ifadeleri ile resmen kırmızı alarm verdi!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.