SON DAKİKA
Hava Durumu

Bitcoin bir ülkede daha kabul gördü: Bitcoin yasası Brezilya'da resmen onaylandı!

Haber Giriş Tarihi: 28.04.2022 21:02
Haber Güncellenme Tarihi: 28.04.2022 16:53
https://gazetebanka.com/
Bitcoin bir ülkede daha kabul gördü: Bitcoin yasası Brezilya'da resmen onaylandı!

Merkeziyetsiz para birimleri içerisinde en güvenilir ve rağbet gören Bitcoin kullanım alanını genişletmeye devam ediyor. İlk defa El Salvador tarafından yasal para birimi olarak kabul edilen Bitcoin farklı ülkelerde belirli sahalarda alım ve satım yapılmak üzere kullanılmaya başlanmıştı. Bitcoinin resmi olarak yasalarında kabul gördüğü El Salvador'un dışında bir diğer hamle ise Brezilya'dan geldi.

Kripto paralar ile ilgili yaşanan bu önemli gelişme ile yasal olarak Brezilya'da Bitcoin tasarı onayı aldı. Bu gelişmenin temelleri ilk defa 2015 yılında atılmıştı. O dönemlerde tasarı olarak sunulan bu yeni ve farklı konu bugün yapılan yeni yasa tasarısı ile daha netleştirildi ve hükümet tarafından geçerli onaya sahip oldu. Karara Etki Eden Unsur Neydi?


Brezilya senatosu tarafından yapılan açıklamada Bitcoin ve Kripto paralara yönelik yeni bir yasa düzenlemesi tasarı halindeydi. Son aşamada onay verildi. Yaşanan bu gelişmenin nedeni olarak dijital varlık endüstrisinde yaşanan gelişmelerin daha düzenleyici bir altyapı ile oluşturulmasıydı.

Tasarının ilk defa sunulması senatör Flavio Arns tarafından gerçekleşmişti. Temsilciler meclisi yasaya onay verdikten sonra ülkenin başkanı tarafından imzalanması gerekli. Oturum Başkanı Tebrik Etti


BTC'nin Brezilya'da yasal olarak kullanılmaya başlanması süreci ile ilgili düzenlenen oturuma başkanlık eden Rodrigo Pacheco tasarı ile ilgili şu sözleri ifade etti: "Bu tasarıyı gündemimize taşıyan senato üyesi Arns'ı, senato genel kurulunda onaylanmasına aracı olduğu için tebrik etmek istiyorum."

Yaşanan tüm bu gelişmeler 2015 yılında temeli atılan tasarı ile birleştirici oldu. İlk defa 2015 yılında milletvekili Aureo Ribeiro tarafından öneri olarak sunulmuştu. Bugün senatör Arns tarafından hazırlanan yeni tasarı ile birleştirilerek yasalar tarafından onayı verildi. BTC için Yeni Bir Devlet Kurumu Tasarlanacak
Brezilya'da alınan bu yeni karar sonrasında Kripto paralara yönelik mevzuatları  takip edilebilmesi için menkul kıymetler ve borsa komisyonu dışında yeni bir devlet kurumu tasarlanacağının ifade edildi. Açıklanan bu yeni tasarıda ülkede finansal sistemlere yönelik işlenebilecek herhangi bir suç farklı finansal kurumlar ile aynı sorumluluk altında değerlendirilecek.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.