SON DAKİKA
Hava Durumu

Birleşme sonrası Ethereum deflasyonist olacak mı? ETH arzı değişecek mi?

Haber Giriş Tarihi: 24.09.2022 09:20
Haber Güncellenme Tarihi: 24.09.2022 09:22
https://gazetebanka.com/
Birleşme sonrası Ethereum deflasyonist olacak mı? ETH arzı değişecek mi?

Ethereum'un Birleşmesi, geçiş öncesinde analistler ve Ethereum Vakfı tarafından tahmin edilenlerin çoğunu yerine getirerek ETH'nin ihraç dinamiklerini değiştirmek için çok şey yaptı. Bununla birlikte, ETH'nin deflasyonist hale gelip gelmeyeceği ve ne zaman arzının artmayacağı konusunda hala açıklığa kavuşturulması gereken bazı nüanslar var. Ethereum Deflasyonist Değil ultrason.money'e göre , yazının yazıldığı tarihte (20 Eylül) 15 Eylül'deki Birleşmeden bu yana dolaşımdaki ETH miktarı 3.700 ETH'nin üzerinde arttı . Mevcut fiyatlarla, 5 gün içinde dolaşıma giren yaklaşık 5 milyon dolar değerinde ETH var.

Ancak bu, Birleştirmenin bir fark yaratmadığı anlamına gelmez. İhraç, devam eden bir iş kanıtı modelinin beklediği tahminlerden hala çok daha düşük: 20 Eylül'e kadar 69.000'den fazla ETH.

Ayrıca, Bitcoin'in her 10 dakikada bir 6.25 BTC'lik mevcut ihraç oranından çok daha düşük. Bu, 5 gün içinde 63.380 ETH değerinde 4500 BTC'nin üzerindedir. ETH Düzenlemesi Nasıl Çalışır? Sonuç olarak, ETH'nin ihracı iki değişkene indirgenir: blok sübvansiyonu ve yanma oranı.

Blok sübvansiyonu, birleştirmeden itibaren yaklaşık her 12 saniyede bir üretilen her blokta yeni oluşturulan tüm ETH'leri temsil eder. Sübvansiyonun boyutu, ağda stake edilen ETH miktarına bağlıdır. Mevcut stake oranında – kabaca 14 milyon ETH – her gün stakerlara yaklaşık 1700 ETH ödüllendiriliyor.

Yakma oranı, gaz ücretleri yoluyla yakılan ETH miktarını ifade eder. Doğal olarak, yazma oranı ücretlerin yanı sıra yükselir ve bu, Ethereum yüksek işlem hacmi yaşadığında yükselir.

Yakma mekanizması geçen yıl Londra hard forku sırasında tanıtıldı ve Ethereum için şimdiden bazı net deflasyon dönemlerine yol açtı. Bu arada, bu ayki birleşme, ETH'nin günlük ihracını 14.600 ETH'den sadece 1600 ETH'ye düşürdü – yaklaşık yüzde 90'lık bir düşüş.

ETH'nin deflasyonist olması için, blok sübvansiyonu yoluyla üretilen tokenlerin sayısı, ağ tarafından yakılandan daha az olmalıdır. Başka bir deyişle, ETH ne kadar az insan hissesi verir ve o kadar çok insan işlem yaparsa daha deflasyonist hale gelir. Mevcut stake seviyelerinde, ETH'nin deflasyonist olması için temel işlem ücretinin en az 15 Gwei (0,00000015 ETH) olması gerekir.

20 Eylül itibariyle durum böyle değil. Ortalama işlem ücretleri. Ortalama işlem ücretleri yalnızca 11 Gwei'dir ve bu, yılda 412.000 ETH'nin yakılmasıyla sonuçlanacak bir miktardır. Bu arada, mevcut stake seviyeleri yılda 603.000 ETH üretilmesine neden olacaktır. Bu, her yıl 191.000 ETH – veya yüzde 0.16 – net yıllık enflasyon. ETH Hiç Deflasyonist Olacak Mı? Bu rakamın zamanla nasıl değişeceği görülecektir. Bir yandan, daha fazla insan bahis alanına girdikçe enflasyonun artması beklenebilir. Ethereum ağı şu anda stakerlara ETH cinsinden yaklaşık yüzde 4,5 APR sağlıyor. Bu arada, Binance.US gibi stake hizmetleri şu anda stake ödüllerinde yüzde 6'ya varan oranlarda teklif veriyor.

Staking'in diğer getiri biçimlerine (ör. borç verme) kıyasla göreceli risk-ödül profili göz önüne alındığında, bu, gelecekteki ETH boğaları için çok çekici olabilir.

Staking ayrıca Ethereum'da nispeten kullanılmayan bir pazar gibi görünüyor. Diğer en iyi kripto ağları , Ethereum'un yüzde 14'üne karşılık, token arzlarının kabaca yüzde 50'sini stake ediyor.

Öte yandan, Ethereum'un ademi merkeziyetçi ticaret için yüksek hacimli bir ağa dönüşmesini bekleyenler, işlem ücretlerinin artmasını bekleyebilir - yanma oranını artırabilir ve ETH ihraçlarını deflasyonist bölgeye itebilir. BitMEX'in eski CEO'su Arthur Hayes, bunun varlık için yükseliş bir geri bildirim döngüsü yaratabileceğini ve refleks olarak ETH'nin satın alınmasını, kullanımını ve deflasyonunu teşvik edebileceğini  teorileştirdi.

Ancak Hayes'in bu ayki bir röportajda belirttiği gibi, kullanıcılar bıkmadan önce yüksek işlem ücretlerinin ne kadar artabileceğinin sınırları olabilir.

Gazetebanka.com'da gazeteci, haber editörü. Son dakika ekonomi, hisse senetleri, kripto para haberlerini sizlerle paylaşıyorum. Finans dünyası ve para piyasalarına dair tüm gelişmeleri benimle yakalayın!

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN:

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorumlar ise genel niteliktedir. Gazete Banka oluşacak kayıplardan sorumlu tutulamaz. Kaynağı ise uzmanların kendi yorumlarıdır. Bu nedenle, yazılar ve makaleler tavsiye niteliği taşımaz.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.