SON DAKİKA
Hava Durumu

BDDK ve TCMB'nin Yeni Kararları Taşıt Kredilerinin Faiz Oranlarını Yüzde 3'e Yükseltti! Satışlar Nasıl Etkilenecek?

Haber Giriş Tarihi: 11.06.2022 10:17
Haber Güncellenme Tarihi: 11.06.2022 09:55
https://gazetebanka.com/
BDDK ve TCMB'nin Yeni Kararları Taşıt Kredilerinin Faiz Oranlarını Yüzde 3'e Yükseltti! Satışlar Nasıl Etkilenecek?

Merkez Bankası ve BDDK tarafından açıklanan yeni düzenleme kararlarının, otomotiv sektöründe ki talepleri ve satışları direkt olarak etkileyeceğine ilişkin açıklamalar yapıldı. BDDK’dan Kredi Vadelerine Düzenleme Kararı!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, kredi vadelerinde düzenlemeye gitti. Yeni karara göre 50 bin TL’ye kadar olan krediler için 36 ay, 50- 100 bin TL aralığında olan kredilerde 24 ay, 100 bin TL’nin üzerinde olan kredilerde 12 ay vade kullanılabilecek. Merkez Bankası’ndan Zorunlu Karşılık Oranı Artırımı!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun kredi vadelerine ilişkin düzenleme kararı almasından sonra Merkez Bankası’ndan da bankacılık sektörüne ilişkin bir adım geldi. MB tarafından açıklanan yeni karara göre yüzde 10 olan zorunlu karşılık oranı yüzde 20’ye yükseltildi. Bu kararın, bankaların finansman hizmetlerinde uygulanan politikayı direkt olarak etkileyeceği ve dolayısı ile de nakit sıkışıklığı içerisinde olan vatandaşların daha da dara düşecekleri tahmin ediliyor. Taşıt Kredilerinin Faiz Oranları Arttı!

BDDK’nın kredi hizmetlerinde seçenek olarak sunulan vade sayılarına ilişkin düzenleme yapması ve Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık oranını yüzde 20’ye yükseltmesi, bankaların taşıt kredilerine uyguladıkları faiz oranlarını direkt olarak etkiledi. Yüzde 2’nin altında dahi faiz uygulayan bankalar, kısa bir süre içerisinde taşıt kredisi faizlerini güncelledi. Yüzde 3’e yükselen faiz oranlarının, otomotiv sektörünü nasıl etkileyeceği merak konusu oldu.

Otomotiv sektörü temsilcilerden gelen açıklamalara göre BDDK’nın vade düzenleme kararının, taşıt kredilerinin kullanımları üzerinde bir etki yaratmayacağı tahmin ediliyor. Sektör temsilcileri asıl etkinin Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık oranı artırımı kararı ile birlikte yalanacağını düşünüyor. Faiz oranlarını direkt olarak etkileyen MB kararının hem ikinci el hem de sıfır kilometre araçlara olan talepleri azaltacağını düşünen sektör temsilcileri, hali hazırda düşük olan satışların daha da düşeceğini tahmin ediyorlar.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.